Jasno
-1°
Bratislava
Vanda
7.2.2023
Sedadlo, aké na trhu nenájdete. Vhodné je pre invalidov i pre starších ľudí
Zdielať na

Sedadlo, aké na trhu nenájdete. Vhodné je pre invalidov i pre starších ľudí

BRATISLAVA / Študent Slovenskej technickej univerzity v Bratislave vytvoril špeciálne automobilové sedadlo, ktoré je prvé svojho druhu u nás. Zostrojil výsuvný mechanizmus, ktorý člena posádky vysúva von z auta. Vhodné je pre invalidov, zdravotne postihnutých či starších ľudí.

Pri vystupovaní z vozidla môže byť tento úkon namáhavý. Existuje riešenie, ktoré to uľahčí. Ukážkový a zatiaľ jediný model sa ovláda manuálne, zatiaľ. "Viem presne ako to prepojiť s prístrojovou doskou v aute ale zas na to chcem získať patent," uviedol Michael Paštéka, autor výsuvného mechanizmu. 

Nápad na zostrojenie vznikol počas jednej z prednášok. "Uvedomil som si, že je diera na trhu. Keď si vezmete, populácia starne a ľudia chcú byť stále mobilný a takto je to jednoduché. Ak by sa pridal aj odkladací priestor na invalidný vozík, tak je vhodný aj pre vozíčkárov," uviedol Michael.

Na prvý pohľad sa pritom od bežného sedadla veľmi nelíši. "Je navrhnuté tak, aby z toho bola sériová výroba, aby bolo súčasťou každého auta ako výhoda, keď ju človek potrebuje," tvrdí vynálezca. 

Nielen praktické, ale aj vysoko komfortné je prioritou, o ktorú sa snažia študent aj jeho vyučujúci. "On vymyslel mechanizmus, ja som navrhol tvar sedadla. Tie otvory sú pripravené na zavedenie toho, aby bolo funkčné a testovali sme aj vibrácie," uviedol pedagóg fakulty architektúry STU Martin Baláž. 

Špeciálne sedadlo sa stalo najlepšou diplomovkou roka 2016 a vízie Michala sa určite nekončia. "Možno by mohli iní študenti v rámci diplomoviek ešte pokračovať a rozvinúť tento mechanizmus," zakončil Paštéka. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy