Richard Sulík: Procházka nemá moralnú kvalifikáciu na post sudcu

30.09.2016 15:49 Noviny.sk Slovensko

Richard Sulík: Procházka nemá moralnú kvalifikáciu na post sudcu

BRATISLAVA / Radoslav Procházka nemá morálnu kvalifikáciu, aby robil sudcu, vyhlásil na tlačovej besede predseda opozičnej strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík. Reagoval tak na rozhodnutie vlády, ktorá podporila nomináciu Procházku na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu.

Sulík sa preto rozhodol napísať list členom poradného výboru v Luxemburgu, ktorí budú rozhodovať o Procházkovej nominácii. Vysvetlil, že nespochybňuje odbornú a jazykovú vybavenosť Procházku, ale spochybňuje jeho morálne kvality, nezávislosť, a upozorňuje na to, že nikdy nesúdil.

Sulík zdôraznil, že Procházka nie je človek, ktorý by mal zastupovať Slovensko v takejto funkcii. Verí, že ľudia, ktorí o ňom budú rozhodovať v Luxemburgu, sú slušní a nie je možné takúto pozíciu pre neho vylobovať.

Morálny kredit

Šéf liberálov ďalej uviedol, že členov poradného výboru chce informovať o tom ako Procházka opakovane klamal, dával verejné prísľuby a potom slovo nedodržal, a aj o tom, aké mal problémy s financovaním svojich kampaní. "Chápem, že ho treba niekam upratať, ale nie na pozíciu sudcu,“ vyhlásil Sulík.

Kandidatúru Radoslava Procházku na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ schválila vláda v stredu. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák ju predkladá generálnemu tajomníkovi Rady Európskej únie. Lajčák predpokladá, že Procházku vypočujú do konca roka. Jeho nomináciu sprevádzajú kritické hlasy. Nespochybňujú odbornú pripravenosť bývalého lídra strany Sieť, ale jeho morálny kredit.

Posledná krajina

Slovensko je posledná krajina, ktorá ešte neobsadila post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu. Tieto miesta vznikli v rámci reformy a rozširovania súdu a počítalo sa s tým, že noví sudcovia budú zaradení do senátov a pracovať začnú od septembra.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

10:20 Jurský svet
13:00 Twilight sága: Zatmenie
15:40 NOVÁ ZÁHRADA
11:30 "Můj brácha má prima bráchu"
13:55 SKUTOČNÉ PRÍBEHY
15:15 PRAVÁ TVÁR
11:30 Lovci pokladov
12:35 Lovci pokladov
13:45 Dr. Dokonalý
12:25 Krtko
12:35 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
12:45 Bob a Bobek králiky z klobúka
11:15 Poslední čas na lásku
13:05 Zlatý holky
14:55 Maggie má plán