Polojasno
19°
Bratislava
Žigmund
2.5.2024
Slovenské školstvo: žiaci sú agresívni, šikanujú aj učiteľov
Zdielať na

Slovenské školstvo: žiaci sú agresívni, šikanujú aj učiteľov

Súčasný klesajúci status učiteľa v spoločnosti sa odráža aj na správaní detí v školách. BRATISLAVA - Šikanovanie sa nedeje len medzi žiakmi, obete sú často aj učitelia. Vyplýva to z výskumu, ktorému sa venoval kolektív autorov Linda Caková, Igor Bittner a Henrieta Roľková z Paneurópskej vysokej školy.

Autori výskumu definujú šikanovanie učiteľa ako správanie, ktorého cieľom je ublížiť učiteľovi, ohroziť ho alebo zastrašiť.

Útok na učiteľa

Žiaci učiteľom často nadávajú, vysmievajú sa im, vykrikujú počas vyučovania, nerešpektujú ich, dokonca ich v niektorých prípadoch fyzicky napadnú.

Pri zisťovaní na vzorke 57 učiteľov troch základných a dvoch stredných škôl v Bratislave zistili výskyt agresie u žiakov voči učiteľom základných aj stredných škôl. Výskyt agresie u žiakov potvrdilo 92 percent učiteľov základných škôl a 74 percent učiteľov stredných škôl.

Ako uviedla Caková, najčastejšie sa vyskytujúca forma agresívneho správania žiakov je ignorovanie. Označilo ju 26 percent učiteľov základných škôl a 39 percent učiteľov zo stredných škôl.

Šikana? Najmä v triede

Z výskumu vyplýva, že najčastejšie sa šikanovanie deje práve v triede. Ako autori dodávajú, v mnohých prípadoch takéto priznanie považuje učiteľ za profesionálne zlyhanie, šikanovanie ho tak môže dohnať až do zúfalstva a odchodu zo zamestnania.

Podľa kolektívu autorov nesú agresívni žiaci podobné osobnostné charakteristiky, medzi ktoré patrí znížená úroveň inteligencie, vysoká impulzivita, hyperaktivita, nesústredenosť, emocionálna labilita, sklon ku skratkovitému jednaniu, znížené sebaovládanie a sebakontrola, slabé sociálne a komunikačné zručnosti, nižšia tolerancia k správaniu iných, nižšia zodpovednosť za svoje správanie a konanie a slabé rozlišovanie medzi dobrom a zlom.

Nedostatok pozornosti rodičov

V pozadí agresorov je najmä rodinná výchova a sociálne prostredie, v ktorom žijú. Vo výskume to uviedlo 46 percent učiteľov základných škôl a 31 percent učiteľov stredných škôl.

Dôvodom môže byť chýbajúca pozornosť zo strany rodičov. Medzi ďalšie dôvody patrilo aj súčasné postavenie učiteľov v spoločnosti, čo uviedlo 26 percent učiteľov základných škôl a 20 percent učiteľov stredných škôl.

Vplyv médií označilo 18 percent učiteľov základných škôl a 23 percent učiteľov stredných škôl. "Status učiteľ klesá. V minulosti mal status v spoločnosti a v dnešnej dobe napriek snahe učiteľov ich žiaci majú v podstate za nič,“ uviedla Caková.

Šikanou učiteľou sa zaoberá aj školský ombudsman:

Zdielať na

Najčítanejšie správy