Oblačno
20°
Bratislava
Anabela
20.8.2022
Úspech Mariana Kotlebu pobúril ľudí, pochodovali centrom Bratislavy
Zdielať na
Slovensko

Úspech Mariana Kotlebu pobúril ľudí, pochodovali centrom Bratislavy

BRATISLAVA / Stovky ľudí v pondelok pochodovali ulicami historického centra Bratislavy. Vyjadriť tak chceli nespokojnosť s výsledkom sobotných parlamentných volieb, v ktorých uspela aj Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotlebu.

"Pochod je reakciou na parlamentné voľby, v ktorých sa prvýkrát od roku 1945 dostali fašisti do parlamentu," priblížil jeden z organizátorov pochodu Róbert Mihály z iniciatívy Bratislava bez náckov.

Pochod sa začal o 18:15 na Námestí SNP. Dav prešiel cez Michalskú ulicu, Hviezdoslavovo námestie a Laurinskú naspäť na Námestie SNP, kde protestné zhromaždenie pokračovalo hudobnou párty.

Bez konfliktov

Pochod uličkami historického centra mesta bol pokojný a bez konfliktov, na jeho priebeh dohliadali policajné hliadky. "Chceme takto ukázať, že sú na Slovensku ľudia, ktorí sa proti fašizmu vždy postavia a budú obhajovať myšlienky európskeho humanizmu, ktoré boli ťažko vybojované za posledné desaťročia" povedal ešte pred pochodom Mihály.

SITA

Ako dodal, výsledok parlamentných volieb akceptujú, no takýmito aktivitami chcú zmobilizovať verejnosť.

Symbolický akt

Protestný pochod bol podľa Mihályho hlavne symbolickým aktom. "Máme ambíciu zmeniť myslenie ľudí, radi by sme na tejto myšlienke stavali alternatívy a pokúsili sa vymyslieť, čo by sme mohli urobiť ďalej," povedal.

SITA

Tisíc ľudí

Na pochode s názvom Antifašistická mobilizácia - Nikdy neprejdete! sa v pondelok podvečer zúčastnilo vyše tisíc ľudí. Svoj názor vyjadrili transparentmi s nápismi Stop fašizmu či obrázkami preškrtnutého hákového kríža. V dave pochodovali prevažne mladí ľudia, ale objavili sa tu aj mamičky s deťmi či seniori. Iniciatívu prišli podporiť aj známe tváre, objavil sa tu napríklad bývalý primátor Bratislavy Milan Ftáčnik.

SITA


Protestnú antifašistickú akciu zvolali organizátori na Facebooku v súvislosti s výsledkami sobotňajších parlamentných volieb, v ktorých strana Mariana Kotlebu ĽS Naše Slovensko získala 8,04 percenta hlasov.

Pozrite si reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie