Jasno
31°
Bratislava
Miloslav
3.7.2022
Matovič predal regionPress bielemu koňovi, tvrdí premiér Robert Fico
Zdielať na

Matovič predal regionPress bielemu koňovi, tvrdí premiér Robert Fico

BRATISLAVA / Predseda OĽaNO Igor Matovič v roku 2008 fiktívne previedol svoju firmu regionPress na bieleho koňa, prepral 122 miliónov korún a zlikvidoval účtovníctvo firmy za roky 1997 až 2008, aby zabránil kontrole daňového úradu, informoval v piatok premiér Robert Fico.

Matovič podľa predsedu vlády 14. augusta 2008, deň pred plánovanou kontrolou daňového úradu, predal svoju firmu bielemu koňovi, Pavelovi Vandákovi, za 122 miliónov korún. Vandák bol podľa Fica živnostníkom, ktorý pracoval pre Matoviča.

Podozrivý obchod

V ten istý deň Matovič podľa predsedu Smeru-SD previedol 122 miliónov korún z firmy na svoj súkromný účet. V rámci fiktívneho prevodu podľa premiéra Matovič odovzdal Vandákovi celé účtovníctvo firmy za dobu jej existencie, teda roky 1997 až 2008.

Celé účtovníctvo regionPressu podľa Fica skončilo v zbere, Vandák to povedal daňovému úradu. Matovič 10. októbra 2008, teda dva mesiace po prevode firmy, od zmluvy o predaji odstúpil.

"Pán Matovič dnes nemá právo stavať sa do polohy morálnej autority, nemá právo hovoriť, že on je jediný čistý. Predkladám jasné dôkazy o fiktívnom prevode a o úmyselnej likvidácii účtovníctva," konštatoval premiér.

Zničené účtovníctvo

Novinárom po tlačovej besede predložil kópiu zmluvy o predaji regionPressu, a dva doklady trnavského daňového úradu, v ktorom Matovič oznamuje, že odstupuje od predajnej zmluvy a Vandákovu výpoveď o tom, že účtovníctvo okrem pohľadávok vyhodil do zberu. "Budeme veľmi pozorne počúvať, čo pán Matovič povie, lebo my sme ešte neskončili," upozornil Fico.

Premiér nezverejnil, odkiaľ informácie o Matovičovi a regionPresse získal, urobí tak podľa vlastných slov o niekoľko dní na konci kauzy. "Existuje dnes silný verejný záujem vedieť, ak niekto, kto buduje svoju politickú kariéru na obviňovaní a vytváraní vlastnej osoby ako morálnej autority, či sa naozaj tento človek takto správa. Venujte sa prosím dnes obsahu a ja vám na záver príbehu o niekoľko dní poviem, čo je zdrojom týchto informácií," poznamenal Fico. Skôr informácie premiér nezverejnil preto, lebo ich získali až teraz.

"Hlavný dôvod, pre ktorý to robíme takto verejne, je to, že pán Matovič verejne obviňuje slovenskú vládu. Uvedomte si, čo všetko tento pán nahovoril na adresu moju, mojej rodiny, ministrov, ako sa správa aj vizuálne. Uvedomte si aj to, že sa snaží týmto svojím obrazom lákať na svoju stranu mnohých ľudí, a hovorí, buďte so mnou, ja som jediný, kto vám zagarantuje do budúcnosti, že bude v poriadku všetko v tejto krajine," vysvetlil Fico, prečo najprv vystúpil s informáciami na verejnosti a nepodal ich najprv orgánom činným v trestnom konaní.

Predvolebný súboj

Premiér zdôraznil, že "nemôže niekto budovať politickú kariéru na obviňovaní iných, ak sa on správa nemorálne a protiprávne vo svojej podnikateľskej a politickej činnosti. Je to predseda politickej strany, ktorá je súčasťou predvolebného súboja".

Ľudia, ktorí s Matovičovom doteraz spolupracovali, by sa podľa premiéra mali rozhodnúť, či chcú ďalej zostať na bilbordoch a spolupracovať s ním aj v budúcnosti.

Matovič predal regionPress bielemu koňovi:

Reakcia Matoviča

Predseda OĽaNO Igor Matovič odmietol všetky obvinenia, ktoré dnes voči nemu vzniesol premiér Robert Fico. Fico sa vyslovil, že Matovič je daňový podvodník a svoju firmu v roku 2008 predal tzv. bielemu koňovi. Matovič to označil za lož a premiéra za klamára. Fico podľa Matoviča klame vo všetkých veciach okolo predaja.

Premiér dnes konštatoval, že informácie zverejňuje až dnes, lebo doteraz o nich, "bohužiaľ", nevedel. Matovič pustil novinárom záznam vystúpenia poslankyne Smeru Renáty Zmajkovičovej z roku 2010, ktorá o prevode regionPressu vravela poslancom v pléne národnej rady.

"Vidíme, že Robert Fico je dobrý učeň Vladimíra Mečiara. Lož používa ako pracovnú metódu," konštatoval Matovič s tým, že Fico musel vedieť o predaji jeho firmy šesť rokov.

Nekrátil dane

Matovič dôrazne vylúčil, že by krátil dane alebo pri podnikaní inak podvádzal. Daňovú kontrolu mal Matovič vo firme asi tri roky, začala sa niekedy začiatkom roka 2006 a disponuje aj dokladmi z daňového úradu počas ministrovania Jána Počiatka, že všetky dane platil v poriadku a nedopustil sa krátenia daní. Rovnako má papier o platení daní za éry ministra financií Ivana Mikloša.

Líder obyčajných ľudí vysvetlil, že predaj, o ktorom dnes hovoril Fico, bol o vymáhaní pohľadávok zo starého obdobia. V roku 2005 prestal Matovič viesť regionPress ako živnostník, od roku 2006 začalo vydavateľstvo fungovať ako firma. Preto chcel už v roku 2006 predať podnik, ktorý viedol ako živnostník, keďže disponoval pohľadávkami v miliónoch korún.

Pre daňovú kontrolu sa tento predaj naťahoval a šanca vymôcť pohľadávky sa znižovala. Matovič preto v roku 2008 živnosť predal jednému zo svojich zamestnancov, ktorý chcel pohľadávky vymáhať. V predajnej zmluve Matovič podľa vlastných slov upozorňuje aj na to, že v podniku je daňová kontrola.

Zdanené milióny

Odmena za predaj bola podľa Matoviča stanovená na jeden miliónov korún, pohľadávky boli niekoľkonásobne vyššie. 121 miliónov korún, ktoré Matovič pri predaji previedol z firemného účtu na svoj vlastný, boli podľa lídra OĽaNO zdanené peniaze, ktoré firma zarobila a patrili mu.

Preto ich previedol na svoj účet. Ďalší milión korún, ktoré mal dostať, bola čistá odmena za predaj firmy. Podľa vlastných slov Matovič nakoniec tieto peniaze nedostal, pretože sa nepodarilo vymôcť žiadne pohľadávky. Rovnako Matovič nemá vedomosť o tom, že by od zmluvy o predaji odstúpil, ako uviedol Fico.

Odmietol podvádzanie

Predseda OĽaNO potvrdil pravosť dokladov, ktoré Fico predložil, odmietol však, že by chcel akokoľvek podvádzať. Na budúci týždeň Matovič verejnosti ukáže všetky dokumenty, ako platil dane, v akej výške a potvrdenia z daňového úradu o tom, že nemá žiadne dlhy a dane platí riadne. Na daniach Matovič podľa vlastných slov zaplatil najviac zo všetkých živnostníkov v Trnavskom kraji.

"Po dnešku máme jednoznačný dôkaz, že Robert Fico politickú moc využíva na diskreditáciu svojho politického oponenta," zdôraznil Matovič s tým, že Fico čakal šesť rokov, kým informácie o predaji zverejnil. Podľa predsedu OĽaNO ide o premiérovu zúfalú snahu odvrátiť pozornosť od problémov, ktoré trápia Slovensko.

Ponižovanie a zastrašovanie

Fico podľa Matoviča ponižuje a zastrašuje zdravotné sestry, učiteľov i biskupa, ktorý mal odvahu povedať pravdu. "Ficovi ide o systematickú snahu zlikvidovať mňa ako politického oponenta," uzavrel.

"Igor Matovič potvrdil pravosť dôkazov predložených predsedom vlády. Týmto priznal fiktívnu operáciu, ktorou v roku 2008, deň pred daňovou kontrolou, previedol svoju firmu na bieleho koňa s jediným cieľom - zbaviť sa účtovníctva. Sám seba usvedčil v priamom prenose, že je podvodník. Obhajoval sa dokumentmi z daňových kontrol, ktoré vraj majú vyvrátiť podozrenia voči jeho osobe. Predseda vlády SR už na nasledujúcej tlačovej besede ukáže, ako si Igor Matovič tieto dokumenty vybavil," reagovala premiérova hovorkyňa Beatrice Szabóová.

Súvisiace články

Najčítanejšie