Oblačno
20°
Bratislava
Ľubomír
13.8.2022
Armáda si za 70 tisíc eur objednala lyže, ktoré neprevzala. Dodávateľ ju žaluje
Zdielať na
Slovensko

Armáda si za 70 tisíc eur objednala lyže, ktoré neprevzala. Dodávateľ ju žaluje

BRATISLAVA / Ministerstvo obrany vyhlásilo v roku 2014 verejné obstarávanie na 50 súprav pre vykonávanie zimného výcviku. Išlo o presne špecifikovanú lyžiarsku výbavu. Bola určená pre 5. pluk špeciálneho určenia.

Súťaž vyhrala firma z Košíc, ktorá objednaný tovar zabezpečila, peniaze od ministerstva však dodnes nedostala. Armáda si totiž, bez udania dôvodu, špeciálnu lyžiarsku výbavu, ktorá presne zodpovedá požiadavkám ministerstva, odmietla prevziať.

Tomáš Vaverčák, majiteľ košickej firmy, ktorá mala lyžiarsku výbavu dodať armáde, si ju objednal od ďalšieho dodávateľa. Musí mu zaplatiť 70 tisíc eur za tovar, ktorý si ministerstvo neprevzalo. Bežne nepredajné vybavenie tak ostáva ležať v jeho sklade, kým špeciálne jednotky armády musia pracovať  so starým.

Hrozba sankcií

Na základe emailovej komunikácie s ministerstvom Vaverčák tvrdí, že ho vyzvali, aby materiál doručil v určený čas na určené miesto, v prípade jeho nedodania mu v zmysle rámcovej zmluvy hrozili sankcie. 

Na poslednú chvíľu sa ale ministerstvo rozhodlo, že novú lyžiarsku výbavu nekúpi a k podpisu čiastkovej kúpnej zmluvy už neprišlo. Riaditeľ akvizičnej agentúry ministerstva obrany Pavel Kavacký, ktorá obchod zabezpečovala, medzitým z rezortu odišiel.

Zbytočné lyže

Ďalší pokus doručiť armáde tovar, ktorý si objednala, uskutočnil Vaverčák v marci, ani na jar však neuspel. "Neoficiálne som dostal informáciu, že si predsa nebudú kupovať lyže na leto, oficiálne však stále nejaký dôvod neuviedli," tvrdí Vaverčák.

"Pri internej kontrole sa zistili nedostatky pri zadávaní požiadavky uvedeného obstarávania. Z toho vyplynulo nutné prehodnotenie celého procesu," reagovala hovorkyňa rezortu Martina Balleková.

Mário Pažický, hovorca 5. pluku špeciálneho určenia, ktorému boli lyže určené, tvrdí, že výbavu síce potrebujú, ale nepatrí medzi ich priority. "S ohľadom na aktuálne geopolitické dianie a s ním súvisiace migračné vlny a teroristické útoky je v súčasnosti ťažisko priorít obstarávaní pre potreby 5. pluku špeciálneho určenia položené na iné druhy materiálu a techniky, než je zimný výcvikový materiál," uviedol v písomnom stanovisku.

Tomáš Vaverčák podal na súd žalobu, v ktorej sa domáha prevzatia tovaru a vyplatenia dohodnutej ceny.

Pozrite si reportáž:

 

Súvisiace články

Najčítanejšie