Jasno
31°
Bratislava
Miloslav
3.7.2022
Fico pobúril výrokom o monitorovaní moslimov ich komunitu
Zdielať na
Slovensko

Fico pobúril výrokom o monitorovaní moslimov ich komunitu

BRATISLAVA / Bezpečnostné zložky Slovenskej republiky monitorujú všetkých moslimov, ktorí sa zdržiavajú na našom území. Túto informáciu zverejnil premiér Róbert Fico. Podľa jeho slov tak robia v záujme bezpečnosti Slovenska. Islamská nadácia však monitorovanie ľudí iného vierovyznania prirovnáva k prenasledovaniu Židov.

"Budete nám na prsia všívať zelený polmesiac, tak, ako ste v minulosti hviezdami označovali inú monitorovanú skupinu ľudí?" Aj takýmito slovami reagovala Islamská nadácia na včerajšie vyjadrenia Róberta Fica.

Monitorovanie moslimov

V diskusnej relácii TA3 Fico verejne priznal, že slovenské tajné služby monitorujú všetkých moslimov žijúcich na Slovensku. "Monitorujeme každého jedného moslima, ktorý sa nachádza na území Slovenskej republiky. Sú to zväčša legálne ľudia, ktorí sú tu," povedal Robert Fico.

"Nepovedal, že monitorujú každého radikála, ani každého extrémistu. Povedal, že monitorujú každého jedného moslima... preto, že majú iné vierovyznanie. Pýtame sa, či sa máme pripraviť na povinné nosenie zeleného polmesiaca, inšpirovaného žltou hviezdou," píše vo svojom vyhlásení Islamská nadácia na Slovensku.

"Nevieme, kto je s kým prepojený. Je potrebou tohto štátu získavať informácie. Boj proti terorizmu je o informáciách. Potom už je neskoro, keď sa zbierajú mŕtvoly," myslí si Fico.

Je to právne?

Na zozname tajných tak môžu byť lekári zo Sýrie, ktorí pomáhali utečencom v táboroch či jeden z najuznávanejších odborníkov na komáre Nasir Jalili pôvodom z Afganistanu. Postoj Slovenska on ale chápe a tvrdí, že mu monitorovanie nevadí. "Mne to neprekáža, ak niekto sleduje ako chodím, odkiaľ chodím, ktorou električkou," tvrdí Jalili.

"Ak sa mám vyjadriť za seba, je mi to úplne jedno. Ak si to bezpečnostná situácia vyžaduje. Ale ak sa to týka našich členov, Afgancov žijúcich na Slovensku, ktorí žijú slušne, tak sa pýtam, či je to právne v poriadku," uviedol predseda Sväzu Afgancov na Slovensku Abaidullah Mir

Analytici: prešľap...

"Kto chce byť ľudskoprávny svätuškár, nech ide na konferenciu o ľudských právach. Tu idete o bezpečnosť Slovenskej republiky," dodal Fico.

"Tento výrok vnímam ako cynický vedomý prešľap premiéra s tým vedomím, že táto komunita ho voliť nebude a keby aj, tak veľa hlasov mu to neprinesie," tvrdí bezpečnostný analytik Milan Žitný.

"Takéto vyjadrenia iba vzburcujú nálady extrémnej pravice alebo extrémnej ľavice. Realizácia ich krokov môže byť oveľa negatívnejšia ako to, čo sme doteraz na Slovensku zažili," tvrdí bezpečnostný analytik Jaroslav Naď.

Pozrite si priloženú reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie