Jasno
30°
Bratislava
Diana
1.7.2022
Dopravní policajti: Nadriadení nás nútia dávať vodičom maximálne pokuty
Zdielať na
Slovensko

Dopravní policajti: Nadriadení nás nútia dávať vodičom maximálne pokuty

BRATISLAVA / Pomáhať a chrániť po Slovensky. Aj takto by sa dal nazvať problém, ktorý sa s istou pravidelnosťou v našich končinách opakuje. Policajti vraj dostali od svojich nadriadených pokyn vyberať maximálne pokuty za dopravné priestupky. Im sa to nepáči.

"Nadriadení nás nútia dávať maximálne pokuty." Tvrdia to policajti z istého obvodného oddelenia. Sami sú pritom presvedčení o tom, že tak iba šikanujú vodičov.

"V poslednom období viacerí moji kolegovia museli písať vyjadrenie k tomu, prečo počas merania rýchlosti neudeľovali pokuty v plnej sadzobníkovej výške. Ale znižovali ich,s tým, že do budúcna majú dávať pokuty v plnej výške, nič neznižovať."

Takto opisujú poriadkoví policajti svoj problém s ktorým sa v poslednej dobe takmer denne stretávajú vo svojej práci.

Šikana

"Toto vnímame ako šikanovanie, nakoľko znižovanie pokút je plne v zmysle zákona. Naviac sa snažíme ľudským prístupom zlepšiť meno Policajného zboru. V neposlednom rade sme presvedčení o tom, že ľudský prístup a nižšia sankcia má lepší preventívno-výchovný chakarkter," myslia si viacerí policajti.

Policajti dodávajú, že nechcú znižovať pokuty cestným pirátom. Práve naopak. Len ľuďom, ktorí chybu za volantom nespravili úmyselne, nikoho neohrozili a správajú sa normálne. A na to majú radoví policajti právo.

Protizákonný postup

"Žiadny iný predpis neurčuje ani nadriadeným, ani podriadeným, aby nejakým spôsobom naháňali výber pokút, súm a podobne," vysvetľuje viceprezident Policajného zboru SR Ľubomír Ábel.

V opačnom prípade  môže podľa policajného viceprezidenta ísť dokonca o protizákonný postup. Akákoľvek svojvôľa je v rozpore s predpismi.

"Dochádza k tomu, že polícia v očiach vodiča ale aj ostatných ľudí veľmi klesá a takisto aj ministerstvo vnútra," myslí si dopravný expert Jozef Drahovský.

Súvisiace články

Najčítanejšie