Oblačno
16°
Bratislava
Ela
24.5.2024
Lekári už nebudú musieť zverejňovať dary od farmaceutických firiem
Zdielať na

Lekári už nebudú musieť zverejňovať dary od farmaceutických firiem

BRATISLAVA / Zdravotnícki pracovníci by už nemali zverejňovať aké plnenia, či už finančné alebo nefinančné, dostali od farmaceutických firiem. Táto povinnosť bude výlučne na samotných spoločnostiach. Vyplýva to z návrhu novely zákona o liekoch, ktorú vo štvrtok poslanci posunuli do druhého čítania.

Materiál predložilo ministerstvo zdravotníctva. Šéf rezortu Viliam Čislák tvrdí, že zavádza transparentnejšie pravidlá pri zverejňovaní výdavkov farmafiriem na propagáciu a marketing.

Na jednej strane zdravotníkov táto zmena odbremení od administratívy, na druhej strane firmy budú poskytovať celistvé údaje tak, ako im to uloží zákon. Na návrhu s ministerstvom spolupracovala Transparency International Slovensko.

Bez sankcií

Lekári aj farmafirmy majú povinnosť zverejňovať tieto údaje už od roku 2011, v praxi ju ale neaplikovali správne.

Zuzana Dančíková z Transparency International Slovensko pri predstavovaní zákona poukázala na to, že napriek existujúcim pravidlám, príjmy od firiem nahlásili desiatky zdravotníkov, pričom farmafirmy spolupracujú s tisíckami.

Dôvodom je podľa nej to, že zdravotníci o svojej povinnosti nevedia, ale úlohu mohol zohrať aj fakt, že im za nesplnenie tejto povinnosti nehrozia sankcia. 

Miliarda eur

Táto téma je podľa Dančíkovej dôležitá, keďže na Slovensku ročne minieme na lieky na predpis miliardu eur. Podotýka, že na to, aký liek sa v konečnom dôsledku dostane k pacientovi, majú veľký vplyv lekári a lekárnici, ktorí často spolupracujú s farmafirmami.

"Spolupráca firiem a zdravotníkov je spravidla legitímna a prospešná pre pacientov. Známe sú ale aj prípady, keď zakrývala nepatričné dohody s cieľom zvýšiť predpisovanie konkrétnych liekov. Takéto informácie vyvolávajú nedôveru verejnosti," uviedla Dančíková. Novými pravidlami chce ministerstvo zdravotníctva nekalým praktikám zabrániť. 

Tisícové pokuty

Farmafirmy budú podľa návrhu každý polrok nahlasovať údaje Národnému centru zdravotníckych informácií, to ich zosumarizuje a bude zverejňovať na svojom webovom sídle tak, aby sa v nich dalo jednoducho vyhľadávať.

Za nesplnenie povinnosti bude firmám hroziť pokuta 10 tisíc eur, pri opakovanom pochybení až 30 tisíc eur. Podľa Dančíkovej sa vďaka ľahko dohľadateľným údajom obmedzí priestor pre nekalé konanie, keďže k informáciám sa bude môcť dostať ktokoľvek a kedykoľvek.

"Vzťah medzi firmami a lekármi pacienti veľmi citlivo vnímajú, ale ja si myslím, že daná spolupráca je veľmi potrebná z hľadiska klinických skúšok, z hľadiska vzdelávania a aj medzinárodných projektov. Takýmto spôsobom posilníme dôveru k zdravotníctvu," konštatoval Čislák.

Niekoľko liekov zakázali už v minulosti, pozrite si reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články