Krutý boj o lieky. Farmafirmy šokovali aj premiérku...

Krutý boj o lieky. Farmafirmy šokovali aj premiérku...

Bol to najväčší tlak na neprijatie zákona! Priznala samotná Iveta Radičová na adresu materiálu, ktorý schválila vláda. Farmaceutickí reprezentanti dostali zákaz chodiť do ambulancií lekárov počas ambulantných hodín, a transparentnejšie má byť aj určovanie cien liekov.

Doslova pôrodom sa dá nazvať prijímanie novely o liekoch. "Asi najväčší tlak, aký som zažila za ostatný rok bol pri tomto zákone," priznáva Iveta Radičová. Podľa premiérky sa lobistom nepáčili riešenia konfliktov záujmov a tiež zásahy do cien liekov. 

Okrem odborníkov, ktorí poslali k tomuto zákona viac ako 1000 pripomienok, prišla práve predsedníčke vlády podľa nej škandalózna pošta. "List, ktorý podpísalo sedem veľvyslancov z krajín, v ktorých sú veľmi silné farmaceutické spoločnosti. Tento list považujem za čistý lobing veľvyslancov za farmafirmy," vyšla s farbou von Radičová.

Obsahom údajne neboli žiadne argumenty, iba požiadavka, aby Slovensko akceptovalo potreby týchto spoločností. Druhá strana však akýkoľvek neštandardný tlak odmieta. "Slovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj pripomienkovala návhr Zákona o lieku v legislatívnom konaní, tak ako aj iné inštitúcie, čo nepovažujeme za nátlak ale prejav demokracie," reaguje šéf pre externé záležitosti SAFS Štefan Mesároš.

Novelu však ešte čaká odklepnutie poslancami a práve v parlamente sa môže ukázať reálna sila lobistov.

Zdroj: TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:50 Noviny TV JOJ
06:35 Krimi
07:05 Noviny TV JOJ
05:10 Hoď svišťom
05:40 Súdna sieň
06:45 Súdna sieň
05:05 Keď je pečenie umenie III.
05:50 Ochrancovia
06:30 Ochrancovia
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:20 Ledová sezóna
07:05 Dámský klub
08:55 Paříž počká