Skoro jasno
Bratislava
Viktor
26.2.2024
Rakúšania ponúkajú migrantom ubytovanie v Gabčíkove
Zdielať na

Rakúšania ponúkajú migrantom ubytovanie v Gabčíkove

VIEDEŇ/BRATISLAVA / Rakúska vláda predpokladá, že v najbližších dňoch by mohla premiestniť prvých žiadateľov o azyl do Gabčíkova, povedal pre agentúru APA hovorca rakúskeho spolkového ministerstva vnútra Karl-Heinz Grundböck.

Rakúska rozhlasová stanica Ö1 informovala, že ministerstvo vnútra v utečeneckom zariadení v Traiskirchene už dva týždne ohlasuje medzi migrantmi, ktorí sú tam ubytovaní, možnosť premiestnenia do slovenského záchytného tábora v Gabčíkove.

Cieľom je odbremenenie rakúskeho záchytného strediska južne od Viedne v spolkovej krajine Dolné Rakúsko.

Záujem nie je známy

V stredu sa podľa APA konali oboznamovacie rozhovory. Otázkou ostáva, koľko utečencov na základe týchto informačných rozhovorov využije možnosť premiestnenia do Gabčíkova.

Údaje o počte utečencov, ktorí sa doposiaľ slobodne prihlásili na Slovensko, zatiaľ nie sú. Rozhovory budú ešte pokračovať a podľa Grundböcka od utečencov nepožadujú, aby rozhodnutie o preložení do Gabčíkova urobili v priebehu jedného dňa.

Takto to vyzerá vo vnútri ubytovne Gabčíkovo:

Ministerstvo vnútra SR

Ministerstvo vnútra SR

Ministerstvo vnútra SR

Spolu 500 ľudí

Podľa Ö1 majú žiadatelia o azyl zaistené, že posudzovanie ich prípadov rakúskymi úradmi bude pokračovať a keď dostanú azyl, budú sa môcť vrátiť do Rakúska. Na informačných letákoch v arabčine sú okrem iného tiež fotografie slovenskej budovy s množstvom balkónov, ktorá bola pôvodne študentským domovom, a posteľ vo vnútri jednej z izieb.

Na základe dohody o azylovej spolupráci medzi Viedňou a Bratislavou podpísanej 21. júla, ktorej zámerom je odľahčiť preplnené rakúske zariadenie, by mali v objekte Slovenskej technickej univerzity v Gabčíkove dočasne ubytovať 500 žiadateľov o azyl z Traiskirchenu.

Prvých 250 migrantov z Rakúska malo pôvodne na Slovensko pricestovať už v auguste, ďalších 250 potom v septembri.

Obyvatelia Gabčíkova v referende odmietli umiestnenie migrantov. VIAC V ARCHÍVNEJ REPORTÁŽI Dáriusa Haraksina:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy