Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Oto
5.12.2023
Na lodi s migrantmi. V takýchto podmienkach cestujú utečenci do Európy
Zdielať na

Na lodi s migrantmi. V takýchto podmienkach cestujú utečenci do Európy

RÍM / Talianska polícia zverejnila video, ktoré zachytáva migrantov plaviacich sa na člne cez Stredozemné more smerom do Talianska. Tí prevádzačom platia nemalé peniaze, aby sa na preplnených a vratkých lodiach dostali do Európy. V roku 2015, doteraz, pri ceste do Európy zahynulo 2300 ľudí. Za celý rok 2014 to bolo podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu 3300.

Videozáznam z ciest migrantov zhromaždila prokuratúra v sicílskom meste Ragusa v rámci pokračujúceho vyšetrovania gangov, ktoré obchodujú s ľuďmi. Od utečencov si vypýtajú peniaze, aby im zabezpečili miesto na jednej z vratkých lodí plaviacich sa po otvorených moriach. 

Na jednom z videí je počuť rozhovor muža, ktorý hovorí, že je sýrsky utečenec, s pasažiermi lode. "Nakrúcam o vás video. Povedzte nám, kde ste," pýta sa muž. "Kde som? Neviem," smeje sa jeden z cestujúcich.

"Cítim sa dobre, vďaka bohu," hovorí ďalší. "Je to fajn cesta," dopĺňa druhý.

SITA

Zomierajú tisíce

Na zverejnených videách je vidieť, že sa utečenci plavia na väčších rybárskych lodiach a nie na malých gumených člnoch, aké sa využívajú v prípade afrických migrantov Tie sú na otvorenom mori oveľa nebezpečnejšie.

Napriek tomu, že migranti na záberoch vyzerajú pokojne, počas dlhých ciest po mori ich zomierajú tisícky.

SITA/ilustračné

Tragédie na mori

V auguste sa v Stredozemnom mori stali tri takého nešťastia: na jednej z lodí našli 52 tiel, ďalších 50 bolo po potopení vratkého gumeného člna nezvestných, neskôr vyhlásili za mŕtvych asi 200 ľudí, ktorých loď sa prevrhla pri pobreží Líbye. 

Pozrite si video z cesty migrantov cez Stredozemné more:

Najčítanejšie správy