Polojasno
19°
Bratislava
Dušan
26.5.2022
Veľké porovnanie priemerného Slováka a Gréka, zarábame výrazne menej
Zdielať na
Slovensko

Veľké porovnanie priemerného Slováka a Gréka, zarábame výrazne menej

BRATISLAVA, ATÉNY / Pracujeme menej ako Gréci. Ale nám sa relatívne darí a oni sú na pokraji bankrotu. Priemerné platy boli v Grécku natoľko premrštené, že výsledkom sa stala zadĺženosť a nezamestnanosť.

Tvrdenie o tom, že Gréci by mali byť leniví je podľa odborníkov krátkozraké. A rozhodne to vraj nie je pravda. "Grécko v prvom rade doplatilo na extrémne prebujnený a neefektívny štát, ktorý sa tam vytvoril za posledných 20 - 30 rokov," vysvetľuje analytik INESS Martin Vlachynský.

Ak by sme si mali porovnať bežného Gréka a Slováka vyzeralo by to asi takto:

TV JOJ

Otázkou však zostáva prečo sa ocitli v súčasnej situácii. Odborníci hovoria, že Grékom začali politici po vstupe do eurozóny sľubovať a aj spĺňať oveľa viac, ako si mohli dovoliť. Platí to napríklad pre platy.

"Keď porovnávane rast platov napríklad v Grécku oproti rastu platov v Nemecku, tak kým v Nemecku prakticky platy za posledných 15 rokov stagnovali, v Grécku pred krízou za pár rokov narástli o 30 - 40 percent bez toho, aby to bolo odôvodnené nejakým výrazným produktivity ich pracovníkov,"
upozorňuje Martin Vlachynský.

Grécko má problém hlavne kvôli veľkému a neefektívnemu plytvaniu. Pred olympijskými hrami v roku 2004 Gréci postavili štadióny za milióny eur. Rok po skončení hier už boli prázdne - neefektivita

Súvisiace články

Najčítanejšie