Jasno
Bratislava
Valér
18.4.2024
Meníme dovolenkové priority: Chorvátsko vytlačil oddych na Slovensku
Zdielať na

Meníme dovolenkové priority: Chorvátsko vytlačil oddych na Slovensku

BRATISLAVA / Iba 40 percent Slovákov sa v roku 2015 cez leto chystá na dovolenku. Najžiadanejšou zahraničnou dovolenkovou destináciou Slovákov je aj tento rok Chorvátsko. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý v máji robila agentúra TNS Slovakia prostredníctvom internetu na vzorke 1 000 respondentov.

Viac ako polovica Slovákov (52 %) dovolenku neplánuje a 8 % zatiaľ nie je rozhodnutých, či v lete na dovolenku pôjde. Na dovolenku sa toto leto chystajú predovšetkým vysokoškolsky vzdelaní ľudia, ľudia z miest s počtom obyvateľov nad 20 000 a obyvatelia Bratislavského kraja. Naopak, tento rok letnú dovolenku neplánujú ľudia vo veku 40 až 59 rokov, s nižším vzdelaním, ľudia z obcí do 5 000 obyvateľov a obyvatelia Banskobystrického a Prešovského kraja.

Na Slovensku plánujú tráviť letnú dovolenku 40 percent opýtaných. "Väčšina ľudí sa v lete chystá do zahraničia," uviedla PR manažérka agentúry TNS Slovakia Vladimíra Bunčáková. Ako dodala, ľudia pocestujú hlavne do európskych krajín, predovšetkým do Chorvátska, ktoré je najžiadanejšou zahraničnou destináciou Slovákov už niekoľko rokov.

Otázka: V ktorej krajine budete dovolenkovať tento rok?

Dovolenková destináciaPočet respondentov
Slovensko40 %
Chorvátsko32 %
Česká republika13 %
Bulharsko9 %
Taliansko7 %
Turecko7 %
Grécko7 %
Španielsko5 %
Maďarsko5 %
Tunisko4 %
Egypt3 %

Do výsledkov sú zarátaní ľudia, ktorí uviedli, že tento rok plánujú dovolenku. Ostatné destinácie uviedli menej ako 3 percentá respondentov. Oslovení ľudia mali možnosť uviesť viacero odpovedí.

Zdroj: TNS

Do Chorvátska sa v lete chystá necelá tretina (32 %) dovolenkárov. S výrazným odstupom nasleduje dovolenka v Česku (13 %), Bulharsku (9 %), Grécku, Turecku a Taliansku (všetky krajiny po 7 %). Ostatné destinácie uviedlo menej ako 3 % respondentov. Tí mali možnosť uviesť viacero odpovedí.

Z rozmanitej ponuky rôznych typov zájazdov uprednostňujú tento rok dovolenkári pobytové zájazdy (58 %). Ľudia si vyberali aj víkendové pobyty (20 %), wellness pobyty alebo poznávacie zájazdy (oba po 19 %). Na športový pobyt sa chystá 6 % a na jazykový pobyt len jedno percento opýtaných.

Ak sa chystáte na dovolenku do Chorvátska, mali by ste ovládať tamojšie pravidlá, aby ste predišli problémom a pokutám. Môžete dokonca skončiť na tri dni vo väzení. Viac v reportáži:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy