Premiéri V4 a Hollande za jedným stolom: Rokovali o Ukrajine i bezpečnosti Únie

Premiéri V4 a Hollande za jedným stolom: Rokovali o Ukrajine i bezpečnosti Únie

BRATISLAVA / Na hrade v Bratislave sa stretli štyria predsedovia vlád a jeden prezident. Lídri V4 a francúzska hlava štátu rokovali o utečencoch, Ukrajine i energetickej bezpečnosti Únie.

"S pánom prezidentom sme hovorili o medzinárodnej klimatickej konferencii v Paríži. Česká republika sa podieľa na vyjednávaní novej zmluvy o klíme a jednoznačne podporuje jej prijatie," uviedol český premiér Bohuslav Sobotka.

Bezpečnosť Únie

S francúzskym prezidentom preberali jedna premiérka a traja premiéri napríklad Ukrajinu či obrannú a energetickú bezpečnosť Európskej únie.

"V Poľsku sledujeme s veľkým znepokojením to, že na Ukrajine znovu rastie napätie, znovu umierajú ľudia. Poľsko naďalej podporuje sankcie voči Rusku, ktoré sa musí stať aktívnejším účastníkom mierového riešenia konfliktu," povedal poľský minister obrany Tomasz Siemoniak.

Zdroj: SITA

Grécko a eurozóna

Lídri sa venovali aj Grécku. "Som rád, že sme sa tejto téme nevyhli. Máme záujem, aby Grécko zostalo v eurozóne, ale nie za každú cenu," dodal slovenský premiér Robert Fico.

Zástupcovia krajín sa vyjadrili tiež k utečencom. Jednoznačne odmietli povinný kvótový systém.

Zdroj: SITA

"Sme pripravení vyslať policajtov, príslušné vojenské jednotky. Na to ale treba dohodu s príslušnou vládou, lenže v Líbyi dnes vládu nemáme," ozrejmil Fico.

Štvormetrový plot

Maďarský premiér Viktor Orbán obhajoval výstavbu štvormetrového plota na hraniciach so Srbskom. Dôvodom je, že do jeho krajiny každoročne prúdi viac utečencov ako do Talianska či Grécka.

"Existujú rôzne politické školy. Ja patrím k tej, ktorá vraví, že ak je otázka zložitá, vyber si najjednoduchšie riešenie. Základná otázka tejto problematiky znie, že hlavným poznávacím znakom štátu je, že ochráni svoje hranice," uzavrel.

Lídri krajín V4 a francúzska hlava štátu hovorili na rôzne témy, pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

20:35 INKOGNITO
21:55 INKOGNITO
23:10 SEDEM
20:15 Spravodlivosť
22:30 Mafia!
00:15 JAG V.
21:00 C.S.I.: Kriminálka Miami VIII.
22:00 C.S.I.: Kriminálka Miami VIII.
22:55 ŽREBOVANIE
21:20 Bobove dobrodružstvá na pláži
21:35 Sam a Max
22:00 Jahôdka a jej kamaráti III.
20:15 Prázdniny!
22:10 Na dosah
23:50 Který je ten pravý?