Jasno
32°
Bratislava
Prokop
4.7.2022
Hollande a Merkel v Elyzejskom paláci, trvajú na dodržaní minských dohôd
Zdielať na

Hollande a Merkel v Elyzejskom paláci, trvajú na dodržaní minských dohôd

KYJEV/PARÍŽ / Všetky podmienky minských dohôd o mierovom riešení krízy na východe Ukrajiny musia byť dodržané. Na spoločnej tlačovej konferencii v paríži to v piatok povedali francúzsky prezident François Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkel. Hollande varoval, že ten, kto dohodu nebude rešpektovať, sa vystavuje hrozbe sankcií.

"S kancelárkou sme od minských dohôd zo septembra 2014 neprestali konať a sme ešte viac než kedykoľvek doteraz presvedčení, že musia byť splnené, všetky dohody bez rozdielu," povedal Hollande.

Obaja štátnici sa vo francúzskej metropole zhodli, že separatisti a ukrajinská armáda musia úplne zastaviť boje, stiahnuť z fronty ťažké zbrane a predať si vzájomne zajatcov, ako stanovujú minské dohody.

Hollande tiež povedal, že nateraz nemá žiadne dôkazy o tom, že by v posledných dňoch ruské tanky prekročili hranicu s Ukrajinou, ako opakovane tvrdí Kyjev. Upozornil ale, že krajina nedodržujúca podmienky prímeria môže čeliť odvetným opatreniam. "To ale nie je náš cieľ. My chceme mier," dodal.

Hľadajú politické riešenie

Merkel v tejto súvislosti povedala, že v bieloruskej metropole nestrávila noc rokovaním s Hollandom, ruským prezidnetom Vladimirom Putinom a ukrajinskou hlavou štátu Petrom Porošenkom o mieri preto, aby bolo nutné proti Moskve opäť vyhlásiť ďalšie sankcie. Dodala, že teraz ide o to nájsť politické riešenie namiesto uvaľovania sankcií, preto je nevyhnutné uviesť do praxe minské dohody.

Kancelárka zdôraznila, že Nemecko a Francúzsko urobia všetko, aby zabránili Ďalšiemu krviprelievaniu. "Vidíme, že to ide ťažko. Tvárou v tvár ťažkej situácii sa ale ani nič iné čakať nedalo," povedala.

"Pre Ukrajinu nebude ľahké nájsť cestu k slobode a sebaurčeniu," dodala kancelárka.

Ukrajinci schválili vstup medzinárodných mierových jednotiek OSN do oblasti:

Súvisiace články

Najčítanejšie