Gastrolístky ÁNO či NIE? Politici chcú ich zánik

25.05.2015 10:00 Noviny.sk Slovensko

Gastrolístky ÁNO či NIE? Politici chcú ich zánik

BRATISLAVA / Poslancov Národnej rady čakajú na utorkovej schôdzi závažné témy. Budú rokovať o zrušení gastrolístkov, ale aj o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo.

Zrušenie gastrolístkov navrhujú v novele Zákonníka práce poslanci Juraj Droba a Miroslav Kadúc.

"Navrhovaná právna úprava tam, kde sa stravovanie teraz zabezpečuje prostredníctvom sprostredkovateľa, zaručuje zamestnancovi, že od zamestnávateľa dostane príspevok, ktorý na stravovanie vynakladal aj doteraz (55 percent ceny jedla), plus mu nebude musieť zo mzdy strhávať druhú časť garantovanej výšky sumy (45 percent ceny jedla) na stravu," vysvetľujú opoziční poslanci.

Diskusiou k návrhu poslanci v utorok odštartujú 12. deň 51. schôdze parlamentu.

Vyššia mzda

Zamestnanec tak bude mať vyššiu mzdu a to, akým spôsobom sa rozhodne s týmito peniazmi naložiť, bude na jeho rozhodnutí.

"Buď si za to kúpi obed ako doteraz, alebo tieto peniaze využije inak. Dnes nie je výnimkou, že za takzvané gastrolístky si zamestnanci nekupujú obedy, ale napríklad za ne nakupujú v predajniach potravín a podobne," konštatujú Droba a Kadúc.

Šetrenie výdavkov

Zákonodarcovia chcú zo zákona odstrániť sprostredkovateľov stravovania.

"Tak, ako je právna úprava postavená dnes, zabezpečuje zo zákona niekoľkým subjektom pravidelný príjem, pričom oficiálne ide o podnikateľskú činnosť. Na dosiahnutie príjmu v zásade stačí samotný fakt existencie," tvrdia Droba a Kadúc.

"Na druhej strane, pre zamestnávateľov a pre reštauračné zariadenia to predstavuje zvýšené výdavky, ktoré by mohli pri svojej činnosti ušetriť, respektíve použiť inak," argumentujú.

Plénum v závere 51. schôdze čaká aj informácia o privatizácii Slovenských elektrární a postupe pri vypovedaní Zmluvy o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo.

Parlament nedávno ovládla aj téma kazítiek. Poslanci Smeru ich chcú zákonom zakázať. Opozícia návrh označila za parlamentnú hlúposť roka. Pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:00 Dovidenia, stará mama!
05:25 Súdna sieň
06:10 Súdna sieň
05:35 Policajti v akcii
06:20 Nákupné maniačky
07:25 Dovidenia, stará mama!
05:05 Pat a Mat
05:15 Zabi nudu! II.
05:20 Tashiho svet
06:05 Hluboká voda
08:05 Americká Miss India
09:50 Kdybych měl křídla