Zatiahnuté
Bratislava
Hilda
11.12.2023
Poslanci sprísnia držanie a predaj expanzných zbraní a streliva
Zdielať na

Poslanci sprísnia držanie a predaj expanzných zbraní a streliva

BRATISLAVA / Podmienky držania expanzných zbraní a ich predaj cez internet sa sprísnia. Navrhuje to ministerstvo vnútra v novele zákona o zbraniach a strelive. Parlament v utorok odsúhlasil, že návrh prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní.

Expanzné zbrane sú znefunkčnené zbrane, ktoré sa ale ďalšou úpravou dajú prerobiť na schopné streľby.

"Podnetom na vypracovanie návrhu zákona je zavedenie evidencie expanzných zbraní pre ich masívne rozšírenie, čo by mohlo viesť k reálnemu ohrozeniu bezpečnostnej situácie v Slovenskej republike," argumentuje rezort vnútra.

Novela zavádza povinnosť ohlásiť na políciu nadobudnutie expanznej zbrane upravenej zo štandardnej strelnej a predložiť ju na zaevidovanie. Na základe toho bude vydaný preukaz zbrane. Upravuje sa aj postup pri úprave zbraní na expanzné.

"Konkrétne sa ustanovuje povinnosť upravenú zbraň označiť expanznou značkou," píše sa v návrhu.

Zmeny internetového predaja

Zmeny v legislatíve sa týkajú aj internetového predaja. Ponechá sa možnosť takéhoto predaja medzi držiteľom zbrojnej licencie a inou osobou, ktorá má oprávnenie v rámci svojej podnikateľskej činnosti na nákup a predaj zbraní a streliva.

Každý, kto si kúpi expanznú zbraň, ju podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka bude musieť zaregistrovať na polícii. Každá takáto zbraň bude mať svoj preukaz, aby sa zvýšil prehľad o jej pohybe či predaji. Minister pripomenul, že novela ruší internetový predaj expanzných zbraní.

Účinnosť novely zákona o strelných zbraniach a strelive sa navrhuje od 1. júla 2015.

V parlamente hovorili o expanzných zbraniach a strelive, pozrite si reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy