Jasno
Bratislava
Nataša
17.1.2022
Naďalej budem prijímať dary od pacientov, tvrdí Lipták
Zdielať na
Slovensko

Naďalej budem prijímať dary od pacientov, tvrdí Lipták

BRATISLAVA / Všeobecný lekár Peter Lipták, ktorý prijíma podľa medializovaných informácií od svojich pacientov dary, je pripravený ich prijímať aj naďalej. Uviedol to v diskusnej relácii V politike na TA3.

Lipták uviedol v relácii V politike uviedol, že dary sa prijímajú na základe občianskeho zákonníka. Pričom on má so svojimi pacientmi v tomto prípade ústne zmluvy.

Každý môže dať dar

"Dary mi ľudia dávajú dobrovoľne. Ak niekto za tým vidí nejaký účel, vtedy to je úplatok. No je občianskym právom každého človeka dať niekomu dar, nevidím v tom žiadnu trestnú činnosť," povedal Lipták.

Ako pokračoval, počas svojej 30-ročnej praxe nezobral úplatok od nikoho. "Vzťah medzi lekárom a pacientom je úzky a neexistuje žiadny špekulatívny proces, že by som chcel za niečo peniaze, pretože by sa medzi nami zničila akákoľvek dôvera," vysvetlil.

Čislák: je to neprijateľné

Minister zdravotníctva Viliam Čislák zaujal k vyjadreniam Liptáka negatívny postoj. Podľa neho je neprijateľné, aby sa lekár takto vyjadroval. "Poskytovanie zdravotnej starostlivosti nesmie byť podmienené úplatkom," povedal v relácii V politike.

S postojom súčasného šéfa rezortu súhlasí i bývalý minister Ivan Uhliarik (KDH). Podľa neho je vrcholom neľudského princípu to, čo Lipták povedal, že keď niekto nemá peniaze, má smolu. "Princíp solidarity je o tom, že k pacientom by sa malo pristupovať rovnako," uviedol Uhliarik na TA3 s tým, že ak niekto nemá peniaze a má smolu, tak nebude vyšetrený?

Kužela: Dary sú neprípustné

"A toto potom nie je podmieňovanie zdravotnej starostlivosti?" Ako na oboch nadviazal riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) Bratislava Ladislav Kužela, dar je dar, no lekár nemôže vyžadovať niečo, za čo ten dar chce.

"Sú subjekty, ktoré našej nemocnici radi pomáhajú, no ten dar nie je ničím podmieňovaný, každý vie, prečo to robí," vysvetlil Kužela. Nemocnica v tomto prípade funguje na základe darovacích zmlúv, pričom všetci jasne vedia, čo sa z tých peňazí kúpi, čomu sa pomôže. "No dary za zdravotnú starostlivosť sú neprípustné," doplnil Kužela.

Pozrite si rozhovor s Petrom Liptákom:

Najčítanejšie