Máte málo žiakov v triedach, hlási Európa. Slovensko (ne)súhlasí

Máte málo žiakov v triedach, hlási Európa. Slovensko (ne)súhlasí

BRATISLAVA / Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) odporúča zvýšiť počet žiakov v triedach a tým skvalitniť vyučovanie. Minister školstva Juraj Draxler súhlasí, no nie celoplošne, ale len v individuálnych prípadoch.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Juraj Draxler tvrdí, že nechce výraznejšie zvyšovať počet žiakov paušálne vo všetkých triedach.

"Samozrejme, v individuálnych prípadoch, tam, kde je žiakov podstatne menej, ako je možných, teda 22 na prvom stupni základnej školy a 28 na druhom stupni, o tejto zmene uvažujeme," povedal Draxler. 

"Kým ju však dostaneme do praxe, potrebujeme funkčný rezortný informačný systém tak, aby sme si vedeli namodelovať, čo to v jednotlivých školách urobí, finančne aj personálne," dodal.

"Ak k tejto zmene budeme v budúcnosti pristupovať, urobíme to veľmi citlivo v novele zákona o financovaní škôl, ktorú podľa plánu legislatívnych úloh predložíme vláde na konci roka 2015," ozrejmil Draxler.

Zníženie pedagógov, zvýšenie ich platov

Spresnil tak svoje slová o tom, že Slovensko chce nasledovať trend zvyšovania počtu žiakov v triedach, keďže odporúčania Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sú, aby na úrovni základného a stredného školstva mali krajiny menší počet učiteľov, ale kvalitnejších.

Za posledných 15 rokov počet žiakov výrazne klesol. Žiakov je menej o 250 tisíc, no učiteľov je menej len o 11 tisíc.

"Aj napriek tomu, že zvyšovanie počtu žiakov v triedach odporúča OECD, myslíme si, že pokiaľ by sa počet učiteľov prispôsobil počtu žiakov, vedeli by sme učiteľom výraznejšie zdvihnúť platy pri rovnakom rozpočte," povedal Draxler.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:30 DIVOKÉ KONE
08:30 Rýchla rota Chipa a Dala
09:25 Simpsonovci XXIV.
05:35 Panelák
06:15 TIPOS INFO
06:20 Kutyil s.r.o. II.
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:00 Marvin, stepujúci koník I.
05:35 Okruh
07:15 Iluzionista
09:10 Mé potrhlé já