Učitelia cez prázdniny končia na úradoch práce. Riaditelia chcú šetriť

Učitelia cez prázdniny končia na úradoch práce. Riaditelia chcú šetriť Zdroj: ISIFA/ilustračná
BRATISLAVA / Školskí odborári upozorňujú na praktiky niektorých riaditeľov škôl, ktorí cez letné prázdniny posielajú učiteľov na úrad práce. Na tento problém poukazuje Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku aj samostatné Nové školské odbory. Zákonník práce momentálne riaditeľom škôl dovoľuje, aby zamestnali učiteľa na desať mesiacov a počas letných prázdnin prídu o prácu. V septembri ho potom vezmú späť.

"Zákonník práce im momentálne umožňuje prijať nového zamestnanca dvakrát na dobu určitú po dobu dvoch rokov. Na niektorých školách sa stáva, že riaditelia príjmu dotyčnú osobu od 1. septembra do 30 júna. V júli a auguste jej to prerušia a opäť ju príjmu prvého septembra," vysvetľuje šéf Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek.

Riaditelia chcú ušetriť

Dodáva, že takto chcú riaditelia ušetriť peniaze z rozpočtu školy, a to najmä na čerstvých absolventoch. Zväz pracovníkov školstva sa minulý týždeň stretol s novým šéfom rezortu Petrom Pellegrinim (Smer-SD) a o situácii ho informovali. "Pán minister povedal, že bude hľadať riešenie," hovorí Ondek. Podľa neho by sa mal zmeniť zákon tak, aby takéto správanie riaditeľom neumožňoval. "Z nášho pohľadu je to nekorektné a nemorálne," dodal.

Na problém upozorňujú aj Nové školské odbory. Na sociálnej sieti medzi učiteľmi zisťovali, či majú podobnú skúsenosť s prepúšťaním počas leta. "Ozvalo sa nám zhruba 20 učiteliek, ku ktorým sa takto riaditeľ zachoval. Všetky chcú ostať v anonymite, lebo sa obávajú o svoje miesto," hovorí predseda nových odborov Ľudovít Sebelédi.

Nové odbory navrhujú, aby pre pedagogických zamestnancov práca na dobu určitú nemohla byť kratšia ako na 12 mesiacov. "Zrejme budeme písať list aj ministrovi školstva s návrhom na riešenie," dodáva Sebelédi. Miroslav Sopko zo Slovenskej komory učiteľov dodáva, že riaditelia škôl sú neraz k takémuto konaniu aj dotlačení, lebo majú málo peňazí. "Konanie riaditeľov učiteľov zneisťuje, nie sú si istí svojou prácou, či budú mať čo robiť od septembra," hovorí Sopko. Aj podľa neho by sa to malo zmeniť.

"Rezort školstva nie je zriaďovateľom, ani zamestnávateľom týchto učiteľov a preto nemôže prikázať riaditeľom škôl, aby tak nekonali," zareagoval hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák. O riešení tohto problému bude podľa jeho slov minister v priebehu leta rokovať so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Mestá a obce sú totiž väčšinou zriaďovateľom základných škôl. "Zamestnávateľom v zmysle príslušnej legislatívy je v prevažnej miere riaditeľ školy, ktorý zodpovedá v plnej miere aj za personálnu politiku a postupy vo svojej inštitúcii," zareagoval výkonný podpredseda ZMOS-u Jozef Turčány.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

18:00 Prestreté
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:45 Prvé oddelenie
18:15 Prvé oddelenie
18:40 Prvé oddelenie
17:55 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha IV.
17:45 Šeherezáda – nevypovedané príbehy
18:15 Petronela Jabĺčková
18:25 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
16:25 Cirkus
18:15 Velký draft
20:15 Domino