Na Slovensku máme vojakov z Ukrajiny

Na Slovensku máme vojakov z Ukrajiny

BRATISLAVA / Na Slovensku sa pohybujú vojaci Ukrajinskej armády. Nejde však o žiadnu okupáciu. Slovenskí pyrotechnickí experti tu totiž školia ukrajinských vojakov ako nájsť a zneškodniť nástražné systémy. Naša armáda sa k tejto spolupráci zaviazala na poslednom summite NATO vo Walese.

Keď už nástražný systém vybuchne - je neskoro. Práve preto slovenskí vojaci učia tých ukrajinských, ako nekontrolovateľnému výbuchu zabrániť a nastraženú výbušninu zneškodniť.

Ako narábať s výbušninami

"Je to pyrotechnický prieskum a je to základný kurz do oblasti EOD," povedal inštruktor kurzu EOD. Kontingent dvanástich ukrajinských pyrotechnikov obsadil výcvikový priestor v Novákoch. Od rána do večera ich školia ako narábať s výbušninami tak, aby to bolo bezpečné pre samotných vojakov, ale aj ich okolie.

"Každý príslušník je schopný nájsť identifikovať, označiť  popísať predmety, ktoré našiel, rozlíšiť výbušné a nevýbušné predmety," pokračuje inštruktor.

Dohoda medzi ministrami

V tomto prípade ide o výcvik, na ktorom sa dohodli slovenský a ukrajinský minister obrany na poslednom summite NATO. Súčasná dvanásťčlenná skupina však nie je poslednou, ktorá sa u nás bude školiť.

"Od piateho decembra začne druhý cyklus," povedal minister obrany Martin Glvač. V ňom by mali cvičiť ďalší pätnásti ukrajinskí vojenskí pyrotechnici. Podľa slovenských inštruktorov zvládajú Ukrajinci výcvik dobre. Zároveň však dodávajú, že inštrukcie slovenských expertov rozhodne potrebujú.

"Im strašne chýbajú skúsenosti  z operácií, nemajú praktické návyky a tým pádom ich musíme učiť iným spôsobom," hovorí kukláč.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:25 Šport
20:30 Najlepšie počasie
19:30 Profesionáli II.
20:30 Vojna o planétu opíc
23:35 Bezpečný prístav
19:00 Kosti IV.
20:10 C.S.I.: Kriminálka New York III.
21:00 C.S.I.: Kriminálka New York III.
19:35 SpongeBob v nohaviciach IX.
20:00 Z rozprávky do rozprávky
20:05 Macko Uško
18:15 Tajemství úspěchu
20:15 Kšeftaři
21:50 Plán útěku 2