Jasno
21°
Bratislava
Prokop
4.7.2022
Deložované rodiny kempujú s deťmi na ulici, chcú ísť na námestie
Zdielať na

Deložované rodiny kempujú s deťmi na ulici, chcú ísť na námestie

SNINA / V Snine pred bytovkou zvanou Titanic vládne neustále napätie. Tento obytný dom totiž plánujú zbúrať. Dvanásť vysťahovaných rodín teraz naozaj pripomína stroskotancov.

Deti spia na zemi, dospelí rozkladajú ohne, stavajú stany a diskutujú o tom, čo s nimi bude ďalej.

"Na koberci. Pod ním mám deku, paplón, druhý paplón, vankúše, aby aspoň deti boli v teple," opisuje obyvateľka bytovky Gabriela. Mesto zabezpečilo byty pre 5 rodín. Problémom ale je, že zvyšných sedem nemá kam ísť. Osadníkov vysťahovali z bytovky, nemajú kam ísť.

Obyvatelia bytovky varujú vedenie mesta, že ak situáciu nevyrieši, presťahujú sa aj s nábytkom na námestie do centra Sniny.

Hlavným dôvodom, prečo sa rodiny s deťmi museli z bytovky vysťahovať, je narušená statika a úplne zdevastovaný interiér. Nájomníci necítia zodpovednosť za tento stav. Obyvatelia susedných bytoviek však tvrdia, že za búranie Titanicu môžu práve jeho nájomníci.

Vyššie nájomné

"Kto ma zoberie so šiestimi deťmi do podnájmu? Nikto ma nezoberie a ja si nemôžem dovoliť kúpiť byt," dodáva Zuzana. Nájomníci bytov sa zhodujú na tom, že za katastrofálny stav Titanicu, môže jeho vlastník. Ten vraj neinvestoval do opráv a údajne si mal od niektorých obyvateľov pýtať aj oveľa vyššie nájomné, ako bolo na zmluve.

Vysťahovaní Rómovia vravia, že odtiaľto neodídu, pokiaľ mesto ich situáciu nevyrieši. "Tento bytový dom takzvaný Titanic nie je majetkom mesta, samospráva sa ale úporne snaží riešiť problém s týmto bytovým domom," tvrdí hovorkyňa mesta Eva Mihaliková.

Súvisiace články

Najčítanejšie