V prípadoch odoberania detí postupuje Slovensko správne, tvrdí Richter

V prípadoch odoberania detí postupuje Slovensko správne, tvrdí Richter

BRATISLAVA/LONDÝN / Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter sa rozhodol vyjadriť k téme odoberania detí slovenským rodičom vo Veľkej Británii. Spolu s riaditeľkou Centra pre medzinárodnú ochranu detí a mládeže obhajovali postup Slovenska.

Ministerstvo prízvukuje rodičom, aby si dávali pozor na dodržiavanie zákonov na ostrovoch. Nie vždy to ale stačí. Preto ministerstvo apeluje na partnerov z Británie, aby podpísali spoločné memorandum o tom, ako sa bude postupovať vo všetkých prípadoch odobratých detí. Veľká Británia sa stále vyjadriť nechce.

"Ak dostaneme zamietavé stanovisko, pripravuje sa opätovne vycestovať do Veľkej Británie. Budem opäť rokovať so svojím kolegom," hovorí Ján Richter.

"Sedemdesiat percent detí, o ktorých vieme, že sa dostanú do svojich biologických rodín, sú buď na území Spojeného kráľovstva, alebo sa dostávajú späť na Slovensko," dopĺňa riaditeľka z Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže Andrea Cisárová.

Len čísla

"Táto štatistika je zavádzajúca. Osobne si myslím, že sú do nej zahrnuté nielen deti, ktoré odobrala anglická sociálka, ale aj tie prípady, kde bol medzinárodný únos," kontruje Lucie Boddington z Občianskeho združenia Deti patria rodičom.

O tieto čísla sa opiera aj ministerstvo. Chce, aby sa témou zaoberal i parlament.

"Evidujem štyridsaťšesť detí, kde sedemnásť sa už podarilo vrátiť biologickej rodine," dodala Cisárová.

Väčšina detí sa teda podľa centra vracia rodičom. Tento týždeň sa na Slovensko majú vrátiť ďalšie dve.

"Podľa Európskeho súdu pre ľudské práva sa rodinám v núdzi má pomáhať a nie im odoberať deti," konštatuje zástupkyňa Slovenskej republiky pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:10 Súdna sieň
05:50 Kixšou
05:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:25 Nákupné maniačky
06:10 Policajti v akcii
07:45 Prvé oddelenie II.
06:00 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:10 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:35 Tashiho svet
05:15 Paříž počká
06:55 Lovci dinosaurů
08:50 Tunel