Zatiahnuté
Bratislava
Henrieta
28.11.2023
Enel chce rozpredať východoeurópské aktíva
Zdielať na

Enel chce rozpredať východoeurópské aktíva

Zdroj: web.jaslovskebohunice.sk

RÍM / Talianska energetická skupina Enel chce predajom aktív vo východnej a strednej Európe financovať zníženie svojho dlhu. Spoločnosť eviduje záujem o východoeurópske aktíva. Enel správu doposiaľ odmietol komentovať.

Najzadĺženejšia energetická skupina v Európe chce tento rok predať aktíva v objeme zhruba 4,4 mld. eur, aby znížila svoj dlh na 37 mld. eur z úrovne 41,5 mld. eur, na ktorej sa nachádzal koncom marca.

Enel je najväčšou talianskou energetickou skupinou a podľa inštalovanej kapacity druhou najväčšou európskou elektrárenskou firmou, s ktorej akciami sa obchoduje na burze.

839 miliónov eur

Od apríla 2006 je Enel 66-percentným akcionárom Slovenských elektrární. Za svoj majoritný podiel zaplatil 839 miliónov eur. Zvyšný 34-percentný podiel v Slovenských elektrárňach kontroluje Fond národného majetku Slovenskej republiky, ktorého akcionárske práva vykonáva ministerstvo hospodárstva.

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský minulý týždeň potvrdil, že Enel zaradil Slovenské elektrárne do portfólia spoločností, ktoré môže predať. Oficiálne informácie o tom, že by talianska skupina chcela predať 66-percentný podiel v SE, podľa neho vláda v tom čase nemala.

Na zozname spoločnosti, pri ktorých Enel zvažuje predaj, sú aktíva v celkovom objeme 11 mld. eur, pričom skupina chce získať 4 mld. eur, pripomenul minister.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy