Zatiahnuté
21°
Bratislava
Žigmund
2.5.2024
Sudcovia prídu o imunitu už v máji
Zdielať na

Sudcovia prídu o imunitu už v máji

Zdroj: SITA

BRATISLAVA / Parlament bude na májovej schôdzi možno rokovať aj o zakotvení manželstva v ústave a zmenách v justícii. Predseda Národnej rady SR Pavol Paška zaradil tento bod na záver schôdze, ktorá sa začne na budúci týždeň.

Zmeny v justícii

"Ak sa nájde zhoda na justičných zmenách, prerokujeme novelu ústavy ešte na májovej schôdzi. Ak nie, tak až na júnovej," povedal po utorkovom rokovaní poslaneckého grémia predseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka.

V apríli sa na pôde ústavnoprávneho parlamentného výboru dohodli poslanci všetkých parlamentných strán, že požiadajú Pašku, aby sa o novele rokovalo až v júni.

Nedokážu totiž nájsť zhodu na zmenách v justícii. "Dohodli sme sa, že predseda výboru to navrhne predsedovi parlamentu, lebo do 6. mája, keď má o tom výbor opäť rokovať, ku konsenzu nedôjde," povedala poslankyňa za Most-Híd Lucia Žitňanská s tým, že je to dobrý nápad, pričom verí, že politika ho neprevalcuje.

Prezident by podľa návrhu novely mal prísť o právomoc navrhovať členov Súdnej rady SR. Naopak, zvýšiť by sa mal počet členov súdnej rady volených a odvolávaných vládou a parlamentnom. Funkcia šéfa najvyššieho súdu a predsedu súdnej rady sa oddelí.

Členovia rady

Návrh znižuje počet členov súdnej rady z terajších 18 na 16. Doteraz ôsmich členov rady volili sudcovia a po troch prezident, parlament a vláda. Ďalším členom súdnej rady bol jej predseda, automaticky sa ním stal šéf najvyššieho súdu.

Po novom by mali ôsmich členov rady voliť sudcovia a po štyroch parlament a vláda. Za člena súdnej rady budú môcť vymenovať aj člena vlády. Predsedu súdnej rady bude voliť rada, pričom vyberie niekoho zo svojich členov.

Funkcia šéfa najvyššieho súdu a predsedu súdnej rady sa tak oddelí. Predseda súdnej rady zároveň podľa novely bude môcť na ústavnom súde napadnúť zákony týkajúce sa výkonu súdnictva.

Sudcovia prídu o trestnoprávnu imunitu, na súhlas s ich trestným stíhaním už nebude potrebný súhlas ústavného súdu. Súhlas ústavného súdu však bude naďalej potrebný na vzatie sudcu do väzby.

Právna norma, ktorú poslanci v marci posunuli do druhého čítania, tiež definuje manželstvo ako jedinečný zväzok jedného muža a jednej ženy.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy