Zatiahnuté
Bratislava
Slavomír
22.4.2024
Naši vojaci uviazli v Kirgizsku. Ich cesta z Afganistanu sa predĺžila
Zdielať na

Naši vojaci uviazli v Kirgizsku. Ich cesta z Afganistanu sa predĺžila

BRATISLAVA / Už dnes priletí domov 40 slovenských vojakov z misie v Afganistane. Pre poruchu lietadla zostali nečakane v Kirgizsku. Táto komplikácia opäť otvorila tému bezpečnosti leteckej prepravy slovenskej armády.

"Pošlite pre nich špeciál!" - takto ľudia na sociálnych sieťach reagovali na fakt , že naši vojaci z Afganistanu uviazli v Kirgizsku. Keď sa s nimi po návšteve v Kandaháre lúčil náčelník generálneho štábu ešte netušil, že časť z nich bude mať pri návrate domov problémy.

"Jedno z lietadiel, ktoré malo previezť našich vojakov z prestupnej stanice v kirgizskom Manase malo poruchu," poznamenáva major Mgr. Milan Vanga, hovorca Ozbrojených síl SR.

Komplikácie pri preprave vojakov

Problém je v tom , že slovenská armáda nemá veľkokapacitné lietadlá vhodné na prepravu na väčšie vzdialenosti. Disponuje iba 4 vylepšenými L410 a na takúto prepravu vojakov používa prenajaté lety od Američanov. "Preto sa musíme spoliehať na kapacity našich partnerov," vysvetľuje major Mgr. Milan Vanga.

Napriek týmto problémom je podľa hovorcu ozbrojených síl o štyridsiatku našich vojakov, ktorí uviazli v Kirgizsku postarané, vrátane teplej stravy a ubytovania. Dôvody na obavy vraj nie sú.

Nájde rezort obrany financie na nákup lietadla?

Isté je, že tento prípad znovu nastoľuje otázku, o ktorej sa už v nedávnej minulosti veľa polemizovalo. Aj po roku 2014 by mali naši vojaci okrem iných misií asistovať v Afganistane pri výcviku tamojších bezpečnostných zložiek.  V otázke nákupu nových prepravných lietadiel je však skeptický aj minister obrany. Pripomeňme, že pred časom Slovensko vysúťažilo talianske Spartany, práve pre nedostatok peňazí tender zrušili.

Vojaci však tvrdia, že sa bez tejto techniky v budúcnosti neobídu. "Rezort stále hľadá financie na kúpu strategického lietadla," dodáva major Mgr. Milan Vanga, hovorca Ozbrojených síl SR.

Pôvodne sa mala skupina vojenských profesionálov vratiť, po dohode s Američanmi, až 12 apríla. Vyzerá to však , že by to mohlo byť predsa len o čosi skôr. "Vojaci priletia zajtra na Sliač," poznamenal včera major Mgr. Milan Vanga. Ich rodinní príslušníci ich tak už dnes môžu očakávať!

Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti TWITTER a vyhrajte!

ISIFA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy