Zatiahnuté, dažďové prehánky
Bratislava
Izabela
9.12.2022
Krásna Hôrka má provizórnu strechu
Zdielať na
Slovensko

Krásna Hôrka má provizórnu strechu

Práce na Krásnej Hôrke sa začali koncom októbra. Komplikovalo ich nielen počasie, ale aj úzka prístupová cesta k hradu, pre ktorú musel žeriav postaviť pomocou vrtuľníka. Práce budú pokračovať aj počas sviatkov a ukončené by mali byť do konca roka. Suma za kompletnú rekonštrukciu kultúrnej pamiatky by sa mala pohybovať okolo 10 miliónov eur.

Práce komplikovali aj počasie

Sanačné práce na hrade Krásna Hôrka pokračovali aj v uplynulých týždňoch. Od 5. decembra však začalo komplikovať prácu a aj prístup na hrad počasie - vietor, sneh a mráz. Ako ďalej informoval hovorca Slovenského národného múzea (SNM) Artur Šturmankin, napriek tomu "práce na obnove národnej kultúrnej pamiatky v plnom rozsahu pokračujú. Rozsah a stav prekrytia objektov už teraz zaručujú, že hradné múry sú pred nepriaznivým počasím zachránené".

Pre prípad potreby je na hrade zaistená pohotovosť aj počas nadchádzajúcich sviatočných dní. "Zhotoviteľ má ambíciu do konca roka havarijne zastrešiť všetky plánované objekty hradu," informovalo ďalej SNM. Prekryté a proti nepriaznivému počasiu chránené sú už: gotický palác, gotická veža, renesančná veža a hradná kaplnka. V súčasnosti sa pracuje na Františkinom múzeu, robia sa prípravné práce na bašte a stavia sa lešenie na hornom hrade, dodal Šturmankin.

Strecha hradu ľahla popolom

Strecha najkrajšieho stredovekého hradu zo 14. storočia ľahla popolom v deň parlamentných volieb v sobotu 10. marca. V priebehu jedného týždňa SNM vysťahovalo z hradu všetky zbierkové predmety a provizórne zakrylo otvorené časti hradu.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

SITA

Súvisiace články

Najčítanejšie