Žltačka v Poprade zasiahla desiatky ľudí, vrátane niekoľkých zdravotníkov. Očkovaní neboli
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si archívnu reportáž o žltačke a ovocí
POPRAD / V Poprade evidujú rozsiahly výskyt žltačky typu A. Medzi nakazenými sú desiatky pacientov a alarmujúco aj trinásť zdravotníkov z miestnej nemocnice. Aké opatrenia prijali a prečo je situácia taká vážna?
Ako informoval denník Korzár, v nemocnici Poprad hlásia neobvykle vysoký počet prípadov vírusovej hepatitídy typu A. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Poprade potvrdil, že od polovice mája evidujú až 406 pacientov s týmto ochorením. Znepokojujúce je, že deväť z trinástich nakazených v nemocnici sú zdravotníci, vrátane troch lekárov a troch sestier.
Situácia si vyžiadala prísne opatrenia zo strany mesta aj nemocnice. Pacienti s hepatitídou A sú aktuálne hospitalizovaní nielen v Poprade, ale aj v Prešove a Košiciach. Martin Novotný, zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, pre Korzár uviedol, že ich oddelenie prijíma pacientov z Popradu, pretože prešovské infekčné oddelenie je vyťažené.
"Nie je ich veľa, počítame ich v jednotkách," povedal Novotný. "Nikto z nich nebol očkovaný proti hepatitíde typu A. Neboli to nakazení, ktorí by sa spájali len s jedným pacientom alebo jedným ohniskom v nemocnici. Boli pomerne roztrúsení."
Prečo sú nakazení aj tí, ktorí sa o nás starajú?
Aj regionálny hygienik z RÚVZ Poprad, Roman Rams, potvrdil, že osoby nakazené žltačkou neboli proti nej očkované. RÚVZ Poprad vydal 21. júla vyhlášku č. 63/2025, ktorá prikazuje zamestnancom popradskej nemocnice dať sa zaočkovať do 14 dní od kontaktu s osobou so žltačkou.
Zaujímavosťou je, že Martin Novotný, ktorý pracuje v nemocnici 16 rokov, si nespomína na taký rozsiahly výskyt žltačky u zdravotníkov z jednej nemocnice. "Pravidelne sa niekde vyskytne nejaký jeden zdravotník so žltačkou. Ale takto viacero naraz, to je veľmi zriedkavé," dodal. Roman Rams potvrdil, že podobný prípad nákazy medzi zdravotníkmi nebol v okrese Poprad v posledných rokoch evidovaný.
Choroba špinavých rúk a (ne)povinné očkovanie
Hepatitída typu A, známa aj ako "choroba špinavých rúk", sa často vyskytuje v oblastiach so zlými hygienickými návykmi a nedostatkom tečúcej vody. Na Slovensku sú povinné len niektoré očkovania v detskom veku.
"Do roku 1997 sme museli byť všetci zdravotníci zaočkovaní proti hepatitíde B. Očkovanie proti hepatitíde typu A nie je povinné pre nikoho. Pre zdravotníkov je len odporúčané. Ale podľa vyhlášky má dieťa z marginalizovanej komunity vo veku 5 rokov toto očkovanie proti hepatitíde A hradené štátom," vysvetľuje Novotný.
Očkovanie: Odkladaná povinnosť?
Proti hepatitíde A sa očkuje raz za život dvoma vakcínami v rozmedzí pol roka. Jedna dávka stojí do 30 eur a pacient si ju hradí sám, avšak zdravotníkom ju hradí zamestnávateľ.
Je vôbec možné, aby pracoval na infekčnom oddelení zdravotník, ktorý odmieta očkovanie? "Väčšinou je to o tom, že povie – neskôr, neskôr, potom, ešte mi to netreba teraz... Veď ja si umývam ruky stále. A zrazu ochorie," dodáva Novotný. Zdá sa, že očkovanie proti hepatitíde A nie je medzi zdravotníkmi natoľko rozšírené, ako by sa dalo očakávať.