Vyššia daň z nehnuteľností? Majitelia nehnuteľností si zrejme priplatia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Majitelia nehnuteľností si zrejme priplatia. Minister financií Ladislav Kamenický v relácii POLITIKA 24 pripustil vyššie dane z nehnuteľností. S takouto požiadavkou prišli za šéfom rezortu mestá a obce, pretože im chýbajú peniaze. Vyššiu daň by ale neplatili všetci majitelia bytov - iba tí, ktorí majú viac nehnuteľností. Predbežný návrh zatiaľ hovorí o tom, že za druhú a ďalšiu by platil majiteľ dvojnásobne alebo trojnásobne vyššiu daň ako doteraz.
"Máme tu požiadavku zo Združenia miest a obcí Slovenska, chcú, aby sme zvýšili dane z nehnuteľností... My tú požiadavku akceptujeme," uviedol minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).
Dane z nehnuteľností platia majitelia bytov alebo domov každý rok. Vyberajú ich mestá a obce. Konečná suma, ktorú zaplatíte, je však v každom meste iná. "Priemerná sadzba za trojizbový veľkometrážny byt v stredne veľkých mestách je okolo 50 eur," informoval predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Božik.
Mestá a obce však dlhodobo hovoria, že im peniaze chýbajú. Od štátu si ich pýtať vraj nechcú, a preto navrhujú vyššie dane. "Máme na Slovensku veľa ľudí, ktorí majú viacero nehnuteľností, kde väčšinou sú to investičné nehnuteľnosti," pokračoval Božik.
V praxi to znamená, že do rozpočtu samospráv by vyššou sumou prispeli majitelia viacerých nehnuteľností. V hre je aj trojnásobne vyššia suma. "Samospráva si bude môcť určiť, že buď dá násobok jeden a pol, dva, dva a pol, alebo maximálne tri," dodal Božik.
"Ľudia, ktorí majú menej majetku, budú platiť menej ako tí, ktorí majú viac majetku," reagoval primátor mesta Trenčín, prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.
"Za ten ďalší byt, ktorý prenajímate, v ktorom nežijete, nebudete platiť 50 eur, ale napríklad dvojnásobok – až 100 eur," doplnil Božik.
Minister detaily neprezradil, no už teraz je jasné, že diskusia bude búrlivá. "Nesúhlasím s tým, aby ľudia platili väčšie dane za byty, aby boli zaťažovaní," povedal predseda strany Andrej Danko (SNS). "O nastaveniach vždy debatujeme, a debatujeme najmä so samosprávami," pokračoval Kamenický.
Takúto možnosť však kritizuje opozícia a tvrdí, že najviac si to odnesú nájomníci. "Veď kto v nich býva, v takej tej druhej a tretej nehnuteľnosti? No niekto, kto nemá ani na tú vlastnú. A verte, každý majiteľ to prenesie na nájomcu," uviedol poslanec NR SR Marián Viskupič (SaS).
"Ten argument, že daň z nehnuteľnosti zvýši nájomné, nie je dostatočný, lebo oveľa väčší vplyv malo práve zvýšenie cien nehnuteľností už na súčasné nájmy," informoval ekonóm Ľuboš Pavelka.
Ekonóm zároveň jedným dychom dodáva, že spomínané zvyšovanie daní verejné financie neozdraví. Podľa ZMOS-u môžu samosprávy získať 50 až 80 miliónov eur.
"Zvýši to príjmy verejných financií v oblasti komunálneho sektora, ale v zásade ide o niekoľko desiatok miliónov eur, ktoré sú bezvýznamnou položkou štátneho rozpočtu," doplnil Pavelka.
Vyššie dane by vraj pomohli veľkým mestám ako Bratislava a Košice, kde je najviac investičných bytov. Otázne je, čo bude v obciach. ZMOS navrhuje aj zavedenie minimálnej sadzby dane z nehnuteľností na celom Slovensku.
"Náš návrh bol, že minimálna sadzba bude 50 centov na území celého Slovenska, ale už počúvam hlasy z ministerstva, že toto nebude akceptované a bude to skôr okolo 30 centov," dodal Božik.
"Možno tá minimálna sadzba, myslím 0,5 eura, pomôže obciam, ktoré bojujú o prežitie," uzavrel primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.
Odkedy by zmeny mohli platiť, nie je jasné. Všetko je zatiaľ len na papieri. Na finálnom návrhu sa musí dohodnúť vláda, a neskôr ho musí schváliť aj parlament.