Jasno
-2°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Zdravotné sestry v čiernom. Štrajk v nemocnici v Ilave
Zdielať na

Zdravotné sestry v čiernom. Štrajk v nemocnici v Ilave

70 zdravotných sestier z nemocnice v Ilave dnes ráno jednu hodinu protestovalo za vyššie platy. Už od prvého apríla mali mať na výplatných páskach od 100 až do 400 eur viac! Nestalo sa. Z mnohých z nich sa v posledných týždňoch stali administratívne pracovníčky a vedenie sa tak vyšším nákladom šikovne vyhlo.

Až 40 zdravotných sestier si dnes namiesto tradičnej bielej oblieklo do práce čiernu farbu, aby tak vyjadrili svoju nespokojnosť. Ďalších 30, ktoré dnes mali voľno, stálo pred budovou ilavskej nemocnice a spisovali petíciu. Na výplatnej páske očakávali o desiatky či stovky eur navyše, no nestalo sa tak.

Vraj pre pohľadávky z minulosti

"Nejako nám to zatiaľ nechcú zvýšiť, lebo stále argumentujú tým, že nemocnica má také a také pohľadávky, s čím my nesúhlasíme, pretože sú to pohľadávky dlhoročné," hovorí jedna zo sestier. Vedenie nemocnice ich krátko po deviatej hodine prijalo, no jeho odpoveď bola veľmi stručná. Za jeden spoločný stôl, kde by mohlo dôjsť k určitej dohode, si sadnú tento štvrtok.

Viac chcú aj ostatní zdravotníci

V rezorte zdravotníctva si vyššie mzdy lekári vybojovali necitlivým štrajkom, sestry dlhým trpezlivým rokovaním a teraz chcú viac aj ostatní zdravotníci, takzvaní medicínsko-technickí pracovníci. Dnes si sadli za jeden stôl priamo s ministerkou Zuzanou Zvolenskou.

"Tak, ako sestra bakalárka má určitý plat, tak isto si ten plat zaslúži aj bakalár laborant alebo magister laborant alebo laborant technik," argumentuje Janka Strapková, prezidentka Komory medicínsko-technických pracovníkov. A nielen to. Po tom, ako vraj nemocnice zdvihli sestrám platy, si ostatný zdravotný personál našiel na výplatnej páske ešte o niekoľko desiatok eur menej ako doteraz. Opäť Janka Strapková: "Pohyblivú čiastku im zobrali a dali na platy sestier, v priemere ide o 30 eur."

Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti FACEBOOK a vyhrajte!

Zdravotné_sestry_Ilava_v čiernom

TV JOJ

Súvisiace články

Najčítanejšie správy