Slovensko patrí do EÚ a NATO, zhodli sa prezident, premiér a minister

Slovensko patrí do EÚ a NATO, zhodli sa prezident, premiér a minister

BRATISLAVA / Členstvo Slovenska v Európskej únii a v Severoatlantickej aliancii sú strategické piliere, ktoré nemajú reálnu alternatívu. Zhodli sa na tom na výročnej konferencii diplomatov kľúčoví aktéri našej zahraničnej politiky, teda prezident Andrej Kiska, premiér Peter Pellegrini a šéf rezortu Miroslav Lajčák.

Traja významní muži slovenskej zahraničnej a bezpečnostnej politiky majú jasno, kam by Slovensko malo smerovať. "Ak chceme čeliť vážnym výzvam ako sú klimatické zmeny, migrácia, terorizmus alebo dokonca aj ekonomický rozvoj, žiadna krajina nedokáže čeliť tejto výzve sama. My sa musíme spájať. Brusel nie je problém, Brusel je riešenie," uviedol na konferencii diplomatov prezident Antrej Kiska. 

"Bezpečnostný pilier našej zahraničnej politiky je založený na členstve Slovenska v Severoatlantickej aliancii, ktoré podobne ako členstvo v Európskej únii nemá pre Slovensko a nikdy nebude mať lepšiu alternatívu," pridal sa premiér Peter Pellegrini a pripomenul, že práve EÚ priniesla kontinentu mier, slobodu, stabilitu, bezpečnosť a prosperitu. To, že inú alternatívu nevidno, ukazuje podľa premiéra aj brexit. Ani taká krajina, ako Spojené kráľovstvo, inú zmysluplnú alternatívu nevie nájsť, argumentoval premiér. 

Slovensko obhajuje systém založený na spolupráci a dodržiavaní medzinárodného práva, nie systém založený na sile mocných. Slovensko nie je svetovou mocnosťou, ale je silné vďaka multilateralizmu, teda spolupráci a spojenectvám. "Dnes, v čase globálnych výziev, nie je čas na experimentovanie s neudržateľnými alternatívami, to by bolo zahrávanie sa s budúcnosťou krajiny," vyjadril sa minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. 

V pondelok sa na pôde ministerstva zahraničných vecí konal 19. ročník hodnotiacej konferencie zahraničnej politiky za uplynulý rok. Konferenciu organizovala Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku v spolupráci s ministerstvom. Účastníci sa venovali témam ako konsenzus v slovenskej zahraničnej politike či brexit a stav EÚ.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:10 Noviny TV JOJ
06:55 SpongeBob v nohaviciach VIII.
05:15 NA CHALUPE
06:00 NOVÉ BÝVANIE
07:15 Súdna sieň
05:45 S PRAVDOU VON
06:45 GURMÁNI ULICE
07:15 GURMÁNI ULICE
05:45 Ruby z dúhy I.
06:00 Rozprávanie o víle Amálke
06:05 Bob staviteľ
06:00 Je prostě báječná
07:40 Asterix: Sídliště bohů
09:15 Půlnoční láska