Zatiahnuté
Bratislava
Hilda
11.12.2023
Prezidentka Čaputová sa v súvislosti so zákonom o EIA obrátila na Ústavný súd
Zdielať na

Prezidentka Čaputová sa v súvislosti so zákonom o EIA obrátila na Ústavný súd

Zdroj: TASR

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa obrátila na Ústavný súd SR v súvislosti so zákonom o EIA. Informoval o tom prezidentkin hovorca Martin Strižinec. Zákon podľa hlavy štátu obmedzuje účasť dotknutej verejnosti na rozhodovacích procesoch, týkajúcich sa životného prostredia.

Tým sa dostáva do rozporu s právom občanov na priaznivé životné prostredie a právom na informácie o stave životného prostredia. Rovnako tiež s medzinárodnoprávnymi záväzkami SR v oblasti životného prostredia a judikatúrou Súdneho dvora Európskej únie.

Strižinec priblížil, že napadnutý zákon vypúšťa ustanovenie, ktoré umožňovalo verejnosti podať odvolanie nielen proti rozhodnutiu o posudzovaní navrhovanej činnosti podľa zákona o EIA, ale aj proti záverečnému stanovisku. "Týmto sa vypúšťa jeden zo spôsobov účasti dotknutej verejnosti, a to bez náhrady," upozornil hovorca.

Okrem toho bolo odstránené ustanovenie, ktoré dávalo verejnosti, obciam, samosprávnym krajom, orgánom a ďalším osobám možnosť predložiť pripomienky k rozsahu hodnotenia navrhovanej činnosti alebo jej zmeny. Rovnako bez náhrady.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy