Jasno
Bratislava
Vanda
7.2.2023
Počas sviatočných dní politické boje stíchli. Ale zrejme iba na chvíľu
Zdielať na

Počas sviatočných dní politické boje stíchli. Ale zrejme iba na chvíľu

BRATISLAVA / V úzadí prebiehajú rokovania o tom, či príde vláda Heger, verzia 2.0 a kedy budú predčasné voľby. Medzičasom tikajú hodiny v prezidentskom paláci. Prezidentka totiž dala politikom čas na dohodu do konca januára. Inak príde úradnícka vláda.

Bez ohľadu na rokovania isté je, že na obzore sa rysuje niekoľko politických projektov a z klubu OĽaNO sa vyčlenila okolo Jána Budaja občiansko demokratická platforma. Na január v prizme predčasných volieb zvolávajú okrúhly stôl demokratov s víziou veľkého spájania síl. "Vyhrali sme voľby ústavnou väčšinou a treba vzbudiť zodpovednosť a svedomie tých, ktorí boli úspešní," hovorí Ján Budaj (OĽaNO), poverený riadením Ministerstva životného prostredia. 

"Určite sa chceme baviť všetci o tom ako ďalej, aby ani jeden hlas neprepadol," hovorí Miroslav Kollár, predseda strany Spolu-OD. 

"Podporiť spájanie stredopravých síl. Naposledy som s Luciou Ďuriš Nicholsonovou hovoril včera a veľmi sa mi páči projekt, ktorý zakladá a je dôležité, aby bol života schopný," tvrdí poslanec Národnej rady SR Martin Klus.

"My sme stredopravá konzervatívna strana a myslím si, že pre nás má zmysel vytvoriť jeden silný stredopravý blok, kde vidím KDH a OĽaNO," hovorí Veronika Remišová (Za ľudí), ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. 

"Rátam s tým, nejaký subjekt tu bude. Budú sa snažiť zbierať hlasy a my sa budeme snažiť udržať si svojich voličov," uviedol predseda strany SaS Richard Sulík. 

Medzičasom sa tu debatuje stále o tom, že Eduard Heger debatuje o novej 76 a vraj by už mohol mať aj 90 hlasov poslancov. SaS ale medzitým cukla."Vlastne po povalení vlády to ponúkol a teraz hovorí niečo iné," tvrdí Eduard Heger (OĽaNO), poverený riadením vlády. 

"Je dobré, že teraz je čas na diskusiu a môžeme si vydebatovať veci. My máme už svoju predstavu, ale nepôjdeme s tým teraz do médií," hovorí Sulík. Matovič uviedol, že zostane lídrom hnutia OĽaNO, pokiaľ bude dopyt zo strany. 

Opozícia má naopak jasnú predstavu a žiada predčasné voľby."Trpezlivosť červené ruže prináša a my si počkáme do februára. Ja si myslím, že tie voľby vyhráme," uviedol poslanec Robert Fico (SMER-SD). "Jediným čestným a spravodlivým riešením sú predčasné voľby, ktoré ukončia tento marazmus," uviedol predseda strany HLAS-SD Peter Pellegrini. 

Bez ohľadu na sviatočné dni čas politikom neúprosne uteká. Prezidentka dala politikom jasný čas do januára a keď sa dovtedy nedohodnú, tak na rad príde úradnícka vláda, ktorú vlastne nikto nechce.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy