Zatiahnuté
Bratislava
Vieroslava
30.3.2023
V dedine sa u psov vyskytla nebezpečná besnota. Naše úrady vyhlásili mimoriadne opatrenia
Zdielať na

V dedine sa u psov vyskytla nebezpečná besnota. Naše úrady vyhlásili mimoriadne opatrenia

VEĽKÉ SLEMENCE / V našom pohraničí s Ukrajinou sa u psov vyskytla besnota. Veterinári vyhlásili v dedine Veľké Slemence a jej 10 kilometrovom okolí špeciálnu zónu, kde prijali mimoriadne opatrenia. Zvieratá už uhynuli, choroba sa našťastie na ľudí doteraz nepreniesla.

V dedine spozorovali pohyb túlavých psov, až neskôr sa u nich prejavila besnota. Psy k nám pravdepodobne prišli z Ukrajiny a situácia sa môže kedykoľvek zopakovať. Veterinári sa preto snažia zabrániť vzniku ohniska nákazy. "Pristúpime k vakcinácii psov, mačiek a iných mäsožravcov," informuje Aleš Novotný, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Michalovciach. 

Besnota je absolútnym rizikom aj pre ľudí

Človek po kontakte s nakazeným zvieraťom po čase zomiera, ak ihneď nevyhľadá lekársku pomoc. Miestni obyvatelia už preto boli poučení o všetkých možnostiach ochrany pred besnotou. Pozor si musia dávať na každom kroku.

Opatrenia v obci a jej okolí budú v platnosti minimálne 3 mesiace. Príznaky besnoty u zvierat aj ľudí sa totiž môžu prejaviť aj po dlhšom čase. "Inkubačná doba je to niekoľko dní až mesiacov," tvrdí Novotný. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy