Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Edmund
1.12.2023
Eduard Heger: Dohodol som spoluprácu pri dodávkach plynu cez nové nemecké terminály
Zdielať na

Eduard Heger: Dohodol som spoluprácu pri dodávkach plynu cez nové nemecké terminály

BRATISLAVA / Premiér Eduard Heger sa krátko pred polnocou vrátil z bilaterálnych rokovaní v Berlíne. Slovensko a Nemecko sa na takejto úrovni, aj pre pandémiu, nestretli už 4 roky. Heger a kancelár Scholz hovorili o vojne na Ukrajine vrátane ďalších dodávok zbraní a tiež o prístupe Slovenska ku skvapalnenému plynu z nových terminálov, ktoré Nemecko buduje.

Eduarda Hegera privítal kancelár Olaf Scholz vo svojom sídle. Na tlačovej konferencii zdôraznili dôležitosť rázneho spoločného postupu. "Rusko túto vojnu nesmie a nemôže vyhrať a ani ju nevyhrá," informoval kancelár Olaf Scholz.

Premiér Eduard Heger dostal počas svojho stretnutia s nemeckým kancelárom v Berlíne uistenie, že Nemecko pomôže Slovensku s dodávkami plynu cez nové LNG terminály, ktoré Nemci budujú na pobreží Severného mora. 

Slovensko má totiž podľa Hegera ešte od čias studenej vojny vysokú závislosť na dovoze ruského plynu a ropy. "Rovnako som využil príležitosť a osobne sa poďakoval za vyslanie dvoch batérií Patriotov na ochranu nášho vzdušného priestoru. Ten nebol nikdy tak dobre chránený, ako je teraz," ďalej uviedol na svojom facebookovom profile premiér Eduard Heger.

Nemecká pomoc Slovensku, či už v podobe Patriotov alebo prítomnosti jednotiek, by mala trvať, kým to bude potrebné. Premiér však nateraz neprezradil, aká nemecká bojová technika príde na Slovensko a čo zase my posunieme na Ukrajinu.

Heger na záver stretnutia pozval Scholza na návštevu Slovenska a zdôraznil, že má veľký záujem rozšíriť spoluprácu oboch krajín aj o ďalšie perspektívne oblasti, akými je napríklad zelená a digitálna tranzícia.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy