Babišova kauza, ohľadom jeho spolupráce s ŠtB, pôjde opäť na súd

11.11.2021 15:00 Noviny.sk Politika

Babišova kauza, ohľadom jeho spolupráce s ŠtB, pôjde opäť na súd

Archívna reportáž
Babišova kauza riešená v roku 2019 embed kód
BRATISLAVA / Bratislavský krajský súd vypísal na utorok, 14. december, ďalší termín pojednávania ohľadom žaloby na končiaceho českého premiéra Andreja Babiša, ktorý sa domáha výroku, že v dokumentoch niekdajšej československej tajnej polície ŠtB bol ako jej agent vedený neoprávnene. Termín súd zverejnil na svojom webe.

​Slovenské súdy sa Babišovou žalobou zaoberajú od roku 2012

Dva verdikty všeobecných súdov, jeden v prospech a druhý v neprospech Babiša, Slovenský ústavný súd postupne zrušil. Naposledy tak trojčlenný senát ústavného súdu urobil predvlani a prípad vrátil krajskému súdu na nové prerokovanie. Svoj verdikt ústavní sudcovia zdôvodnili tým, že slovenské súdy neurčili, kto má byť v spore žalovanou stranou.

Iný senát slovenského ústavného súdu už v roku 2017 v Babišovom prípade rozhodol, že žalovaným v spomínaných sporoch nemôže byť slovenský Ústav pamäti národa, ktorý je obdobou českého Ústavu pre štúdium totalitných režimov a ktorý dokumenty po ŠtB spravuje. Tento verdikt znamenal prelom v praxi slovenských súdov, ktoré predtým vo veci evidencie osôb na ŠtB často umožňovali žalovať práve ÚPN. Ústavný súd vtedy ale neuviedol, kto by mal byť žalovanou stranou. Tiež Babiš pred deviatimi rokmi zažaloval ÚPN a tvrdil, že v archívnych zväzkoch ŠtB je neoprávnene uvádzaný ako jej agent.

Krajský súd predtým vyzval obe strany okrem iného k tomu, aby sa vyjadrili k poslednému verdiktu ústavného súdu v prípade. Právny zástupca Babiša vlani žiadal predĺženie lehoty na vyjadrenie, čo zdôvodnil právnou zložitosťou prípadu a epidemickými opatreniami v súvislosti s koronavírusom. Podľa skorších informácií českého portálu Seznam.cz predložil ÚPN súdu ďalší dôkaz, a to štatistickú kartu ŠtB s Babišovými údajmi. Karta obsahuje spomínané krycie meno "Bureš" aj mená riadiacich príslušníkov ŠtB a je opatrená pečiatkou "agent".

Babiš spoluprácu s ŠtB dlhodobo popiera 

Babiš, ktorého hnutie ANO po októbrových voľbách odchádza do opozície, a ktorého vláda v súlade s ústavou podala po ustanovujúcej schôdzi novej Snemovne demisiu, svoju spoluprácu s ŠtB dlhodobo popiera.

Archívne dokumenty uvádzajú, že Babiš sa v roku 1980 stal dôverníkom ŠtB

O dva roky neskôr ho k spolupráci s tajnou políciou ako agenta s krycím menom Bureš získal nadporučík ŠtB Július Šuman. Ten ale počas pojednávania o Babišovej žalobe na okresnom súde vyhlásil, že táto informácia nie je pravdivá a že Babiš k ŠtB naverbovaný nebol.

Slovenský ústavný súd vo verdikte z roku 2017 spochybnil vierohodnosť bývalých príslušníkov ŠtB

Ústavný súd spochybnil agentov, ktorí na všeobecných súdoch vypovedali v prospech Babiša, a ktorých výpovede boli považované za kľúčové.

Zdroj: noviny.sk/ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:55 Noviny TV JOJ
06:35 Krimi
07:10 Noviny TV JOJ
05:25 Kixšou
05:35 Nové bývanie
06:35 Kutyil s.r.o. II.
05:05 Top Star
05:15 Súdna sieň
06:05 Extrémne prípady
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:00 Já, knedlíček
07:55 Dovolená s cizincem
09:30 Příběh mořské panny