Zoznam politických strán, politických hnutí a koalícií, ktoré podali kandidátnu listinu

Zoznam politických strán, politických hnutí a koalícií, ktoré podali kandidátnu listinu

BRATISLAVA / V nedeľu o polnoci uplynul termín na podanie kandidačných listín do parlamentných volieb. Viaceré strany preto využili poslednú možnosť a zapojili sa do zápolenia o moc. Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky sa uskutočnia 29. februára 2020.

Vo februárových parlamentných voľbách by malo kandidovať 25 politických strán, hnutí a koalícií. Ako úplne poslední prišli krátko pred polnocou odovzdať kandidačnú listinu predstavitelia hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Jeho predseda Igor Matovič nechcel prezradiť konkrétne mená na kandidátke, napokon iba potvrdil, že na jej čele bude žena z východného Slovenska.

Po páde komunistického režimu bolo najviac kandidujúcich subjektov v roku 2012 - a to 26, najmenej v roku 1990, a to 16. Teraz sa teda do volebnej súťaže o parlament prihlásilo 24 strán a hnutí, plus jedna koalícia. Tento počet však nemusí byť konečný, pretože v piatok sa zíde štátna volebná komisia, ktorá preverí, či každá strana odovzdala všetky potrebné dokumenty. "Či predložila kandidátnu listinu včas, zákonným spôsobom, či obsahovala všetky prílohy," potvrdila Eva Chmelová, zapisovateľka štátnej volebnej komisie. 

 

Zoznam: 

99% - občiansky hlas
Demokratická strana
DOBRÁ VOĽBA
Hlas ľudu
Hlas pravice
Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko
Kresťanskodemokratické hnutie
Magyar Közösségi Összefogás - Maďarská komunitná spolupatričnosť
MÁME TOHO DOSŤ !
MOST - HÍD
OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), NOVA, Kresťanská únia (KÚ), ZMENA ZDOLA
Práca slovenského národa
Sloboda a Solidarita
Slovenská liga
Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku
Slovenská národná strana
Slovenské Hnutie Obrody
SME RODINA
SMER - sociálna demokracia
Socialisti.sk
SOLIDARITA - Hnutie pracujúcej chudoby
STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI
VLASŤ
ZA ĽUDÍ
Koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU - občianska demokracia

Politické strany, hnutia alebo koalície strán, ktoré sa chcú uchádzať o hlasy voličov, museli kandidátky pre februárové parlamentné voľby doručiť zapisovateľovi Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán najneskôr do polnoci 1. decembra. Ako agentúru SITA informovala Lucia Kirinovičová z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR, Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán zasadne v piatok 6. decembra a bude registrovať kandidačné listiny a žrebovať čísla.

Nemusí ísť ale o finálne číslo 

Na kandidačnej listine môže byť najviac 150 kandidátov. Strany, hnutia či koalície pri podávaní kandidačných listín musia dbať na splnenie všetkých povinností. Ako konkretizovala Kirinovičová, nemali by napríklad zabudnúť, že „vo vyhlásení člena politickej strany, že je členom politickej strany, musí byť podpis člena osvedčený. To isté platí v prípade vyhlásenia člena strany, že je členom najvyššieho orgánu strany“. Po podaní kandidačnej listiny ju nie je možné dopĺňať o ďalších kandidátov ani meniť ich poradie. Stiahnuť kandidátku, vzdať sa kandidatúry, alebo odvolať kandidáta je možné 48 hodín pred začiatkom volieb, teda 27. februára 2020 do 7:00.

Spolu s kandidátkou v listinnej aj elektronickej forme musia politické subjekty predložiť medzi iným aj potvrdenie o zaplatení volebnej kaucie 17-tisíc eur. Kauciu vráti ministerstvo vnútra strane alebo koalícii, ktorú nezaregistruje, a zo zaregistrovaných tým, čo získajú vo voľbách aspoň dve percentá platných hlasov. Kaucie, ktoré sa nevracajú, sú príjmom štátneho rozpočtu. "Štátna volebná komisia si vyžiada od ministerstva vnútra prehľad platieb, či tieto skutočne boli pripísané na účet ministerstva. Pokiaľ by sa tak nestalo, tak politická strana by mala problém," priblížila Chmelová. 

Deň uzavretia kandidátnych listín je aj dôležitým dňom pre pre agentúry, ktoré robia prieskumy verejnej mienky. Teraz už totiž ľuďom môžu ponúkať presný zoznam strán, ktoré idú do volieb. "Čím bližšie k voľbám, je veľká pravdepodobnosť, že ten prieskum bude viac odzrkadľovať aj to, ako tie voľby môžu dopadnúť," vysvetlil Martin Slosiarik z agentúry Focus. 

Rozhodne sa 29. februára

Parlamentné voľby budú v sobotu 29. februára 2020 od 7:00 do 22:00. Politická kampaň sa oficiálne začala 5. novembra, dňom, v ktorom vyhlásenie volieb zverejnili v Zbierke zákonov SR. Kampaň sa skončí 48 hodín predo dňom konania volieb. Voliť môžu slovenskí občania, ktorí v deň volieb dovŕšia 18 rokov. Hlasovať v parlamentných voľbách sa dá aj mimo miesta trvalého bydliska, a to na hlasovací preukaz.

Občania SR, ktorí budú v zahraničí, alebo tam majú trvalý pobyt, môžu voliť poštou. Obe skupiny voličov o to musia požiadať písomne alebo elektronicky. Žiadosť o voľbu poštou musia voliči s trvalým pobytom v zahraničí doručiť ministerstvu vnútra najneskôr 50 dní predo dňom konania volieb. Voliči, ktorí majú trvalý pobyt v SR a v deň volieb nebudú na Slovensku, musia o voľbu poštou požiadať obec, kde majú trvalý pobyt.

Videli ste už poslednú reláciu Na hrane? Pozrieť si ju môžete aj tu:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/Ministerstvo vnútra/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

16:20 NOVÝ ŽIVOT
17:30 NOVINY
17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas III.
18:30 TIPOS INFO
18:35 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas III.
16:55 Spravodlivosť v krvi IX.
17:55 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
17:05 Knihy od Stonožky
17:15 Máša a medveď III.
17:25 Ovečka Shaun IV.
16:35 Dvě svatby
18:15 Příběh jedné jízdy
20:15 Ploty