Čaputová nepodpíše predĺženie moratória. Vyzýva politikov, aby voličom dôverovali

Čaputová nepodpíše predĺženie moratória. Vyzýva politikov, aby voličom dôverovali

BRATISLAVA / Prezidentka SR Zuzana Čaputová nepodpíše novelu zákona, ktorá predlžuje moratórium na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky zo 14 na 50 dní. Čaputová to uviedla v stredu na brífingu s tým, že novela je v rozpore s viacerými právami garantovanými Ústavou SR.

Prezidentka dúfa, že jej veto nebude prelomené, ale v opačnom prípade naďalej verí štátnym orgánom, že rozhodnú správne. O svojom rozhodnutí sa údajne s nikým v zahraničí nekontaktovala. "Myslím, že médiá o tom poskytli dostatočne veľa informácií," zároveň potvrdila, že si uvedomuje, že trend v európskych krajinách je skôr  opačný, čiže moratórium sa skôr skracuje na jednociferný počet dní.

"Jeden z dôvodov schválenia tejto novely, ktoré som počula z médií, bol, že by sa voliči mali viac sústrediť na program. S týmto sa môžem stotožniť, ale myslím si, že zákaz informovať voličov ohľadom prieskumov sa nevylučuje s tým, že by politické strany v politickej súťaži mohli viac vecne a menej osobne debatovať o programových rozdieloch či prioritách," vyhlásila Čaputová. Zároveň by uvítala, ak by kampaň prebiehala vo vecnej a argumentačnej rovine, aby sa v nej riešili problémy krajiny a menej osobné útoky. "Ak bol v tomto kontexte zámer upriamiť pozornosť na program, myslím si, že sú to dva paralelné svety. Jedna vec je informovať voličov o preferenciách a druhá vec je venovať sa programu," dodala prezidentka.

Volebné prieskumy sa podľa zatiaľ platnej legislatívy nesmú zverejňovať 14 dní pred voľbami. Parlament 28. októbra schválil pozmeňujúci návrh koaličných poslancov za Smer-SD k novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorým sa moratórium na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky predĺži zo 14 na 50 dní. Za novelu hlasovalo 74 poslancov, najmä zo Smeru-SD, SNS a ĽSNS Mariana Kotlebu. Na prelomenie veta je potrebná nadpolovičná väčšina zo všetkých poslancov, teda aspoň 76.

Viaceré strany avizovali, že ak novela začne platiť, podajú podnet na Ústavný súd SR. Ombudsmanka Mária Patakyová tvrdí, že novela porušila hneď niekoľko základných práv a slobôd. Konkrétne by podľa verejnej ochrankyne práv zasiahla do práva verejnosti na informácie či slobodu slova a slobodu prejavu, ale aj slobodu podnikania prieskumných agentúr. Novelu kritizoval aj šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (nom. Smer-SD). Tvrdí, že zasahuje do občianskeho práva byť informovaný a dúfa, že novelu prezidentka nepodpíše. Pripomenul tiež, že Slovensko sa novelou zaradí medzi najhoršie demokratické krajiny na svete. Obdobnú dĺžku zákazu uverejňovania prieskumov verejnej mienky majú napríklad v Kamerune či Tunisku.​

Počet dní moratória v zahraničí:

 • Česká republika - 3 dni
 • Maďarsko - 2 dni
 • Poľsko - 1 deň
 • Nemecko - 0 dní
 • Rusko - 6 dní
 • Slovinsko - 1 deň
 • Veľká Británia - 0 dní
 • Francúzsko - 2 dni
 • Holandsko - 0 dní
 • Španielsko - 5 dní
 • Švédsko - 0 dní
 • Portugalsko - 2 dni
 • Taliansko - 14 dní

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

18:00 PROSTŘENO
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
18:20 Áno, šéfe USA II.
19:30 Profesionáli II.
20:25 Zbohom, Prada
18:05 Súdna sieň
19:05 Súdna sieň
20:10 Kosti III.
18:10 Viking Vicky
18:25 Ruby z dúhy I.
18:40 Požiarnik Sam X.
16:35 Vášeň mezi řádky
18:35 Přijímačky
20:15 Nic nás nerozdělí