Lajčák má toho dosť: Som minister zahraničia, nie minister pre vysvetľovanie Dankových výrokov

03.07.2019 11:12 Noviny.sk Politika

Lajčák má toho dosť: Som minister zahraničia, nie minister pre vysvetľovanie Dankových výrokov

Archívna reportáž
Andrej Danko mal len nedávno spor aj s Martinom Poliačikom. Pozrite si, čo ho spôsobilo embed kód
BRATISLAVA / Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák je dosť nešťastný z toho, že Slovensko nemá jednotnú líniu zahraničnej politiky. Reagoval tak na otázky o ďalšej návšteve predsedu NR SR Andreja Danka v Rusku.

"Vy ma stále nútite do konfrontácie s predsedom Národnej rady SR. Ja už som unavený. Som minister zahraničných vecí, nie minister pre vysvetľovanie výrokov pána Danka," povedal Lajčák. Na otázku ako sa dá vysvetliť, že Danko podpísal deklaráciu troch najvyšších ústavných činiteľov k EÚ a NATO a zároveň pozýva na Slovensko autokratických predstaviteľov a ľudí zo sankčných zoznamov, sa Lajčák opýtal: „dá sa to vysvetliť?“

Minister zahraničných vecí zároveň trvá na tom, že problémom nie je samotná návšteva Ruskej federácie, ale to, či sa dodržiava jednotná línia zahraničnej politiky Slovenskej republiky a Európskej únie. To sa podľa Lajčáka občas predsedovi parlamentu nevydarí. Priznal, že tieto signály vidia aj ostatní, no pre partnerov v zahraničí je podľa neho dôležitejšia pozícia vlády, a tá je podľa neho proeurópska a prozápadná.

Predseda NR SR Andrej Danko je opäť na návšteve Ruskej federácie. Danko tam chodieva častejšie, pred pár týždňami sa zúčastnil aj na vojenskej prehliadke. So šéfom ruskej dumy Viačeslavom Volodinom, ktorý je na sankčných zoznamoch EÚ pre svoju úlohu pri anexii Krymu, si robí selfie fotky a chváli sa dobrým vzťahom s ním. Minister zahraničných vecí sa už viackrát dostal do sporu s Dankovou SNS, napríklad pre americkú pomoc pri oprave slovenských letísk či globálny kompakt o migrácii z dielne OSN.

Andrej Danko  pri návšteve Bieloruska adresoval prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi pozvanie na Slovensko, čím sa zaslúžil o kritiku pre viacero rovín. V prvom rade porušil protokol, pretože prezidenta zvykne pozývať len prezident inej krajiny, prípadne by mal disponovať minimálne poverením prezidentky. To ale Danko nemal. Ďalší ho kritizujú za to, že pozval na Slovensko prezidenta, ktorý je považovaný za posledného autokratického štátnika v Európe. 

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:30 Dragonball: Evolúcia
11:20 Taxi
13:20 Vtedy na východe
08:10 Zvláštne puto
10:35 Buldozér
13:15 Slovácko sa nesúdi
10:05 Bordelári
10:50 15 MINÚT. KUCHÁR
11:30 15 MINÚT. KUCHÁR
10:00 Jahôdka a jej kamaráti III.
10:25 Požiarnik Sam X.
10:35 Zabi nudu! II.
08:50 Který je ten pravý?
10:35 12 darů do života
12:45 Cvokař