Praha naživo: Vyslovenie nedôvery premiérovi Babišovi

26.06.2019 10:30 Noviny.sk Politika

Praha naživo: Vyslovenie nedôvery premiérovi Babišovi

Archívna reportáž
embed kód
PRAHA / Opozícia sa v Snemovni pokúsi zhruba po pol roku druhýkrát zvrhnúť menšinovú vládu hnutia ANO a ČSSD premiéra Andreja Babiša. Schôdzu k návrhu na vyslovenie nedôvery kabinetu vyvolala pätica strán v reakcii na predbežné audítorské správy Európskej komisie poukazujúce na Babišov konflikt záujmov. Kabinet tolerovaný KSČM hlasovanie s najväčšou pravdepodobnosťou hlasovanie prečká. Opozícia nedá dohromady potrebných najmenej 101 hlasov.

Schôdza sa uskutoční deň pred ročným výročím od vymenovania kabinetu a niekoľko dní po masívnom zhromaždenie proti Babišovi a za nezávislosť justície v Prahe na Letnej.

​Podnet na zvolanie schôdze podali opozičná ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, ktorí majú v dolnej komore 68 hlasov. Môžu počítať s podporou hnutia SPD Tomia Okamuru, ktorého klub pozostáva z 19 poslancov a zrejme aj piatich nezávislých poslancov. Kritici kabinetu by teda nemali získať pre jeho pád viac ako 92 hlasov.

Poslanci ÁNO, ČSSD a KSČM vládu podržia. Nehrá pritom rolu, koľko sa ich hlasovania zúčastní. Aby kabinet padol, opozícia by musela pre návrh na vyslovenie nedôvery získať zrejme najmenej deväť koaličných alebo komunistických poslancov.

Babiš má podľa návrhu jednej z previerok Európskej komisie stále vplyv na svoju bývalú skupinu Agrofert a ako premiér tiež na použitie peňazí únie. Česku podľa predbežnej správy hrozí to, že by mohlo vracať asi 450 miliónov korún dotácií, ktoré Agrofert čerpal. Babiš to odmieta a zdôrazňuje, že Česko nič vracať nebude. Predbežný audit upozorňuje aj na možný konflikt záujmov ministra poľnohospodárstva Miroslava Tomana (ČSSD).

Zdroj: noviny.sk/čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:30 DIVOKÉ KONE
06:45 DIVOKÉ KONE
08:30 Rýchla rota Chipa a Dala
05:00 Prvé oddelenie
05:25 Panelák
06:15 TIPOS INFO
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti II.
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
05:10 Bod zlomu
07:15 Holka k sežrání
08:55 Tah pěšcem