Praha naživo: Vyslovenie nedôvery premiérovi Babišovi

26.06.2019 10:30 Noviny.sk Politika

Praha naživo: Vyslovenie nedôvery premiérovi Babišovi

Archívna reportáž
embed kód
PRAHA / Opozícia sa v Snemovni pokúsi zhruba po pol roku druhýkrát zvrhnúť menšinovú vládu hnutia ANO a ČSSD premiéra Andreja Babiša. Schôdzu k návrhu na vyslovenie nedôvery kabinetu vyvolala pätica strán v reakcii na predbežné audítorské správy Európskej komisie poukazujúce na Babišov konflikt záujmov. Kabinet tolerovaný KSČM hlasovanie s najväčšou pravdepodobnosťou hlasovanie prečká. Opozícia nedá dohromady potrebných najmenej 101 hlasov.

Schôdza sa uskutoční deň pred ročným výročím od vymenovania kabinetu a niekoľko dní po masívnom zhromaždenie proti Babišovi a za nezávislosť justície v Prahe na Letnej.

​Podnet na zvolanie schôdze podali opozičná ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, ktorí majú v dolnej komore 68 hlasov. Môžu počítať s podporou hnutia SPD Tomia Okamuru, ktorého klub pozostáva z 19 poslancov a zrejme aj piatich nezávislých poslancov. Kritici kabinetu by teda nemali získať pre jeho pád viac ako 92 hlasov.

Poslanci ÁNO, ČSSD a KSČM vládu podržia. Nehrá pritom rolu, koľko sa ich hlasovania zúčastní. Aby kabinet padol, opozícia by musela pre návrh na vyslovenie nedôvery získať zrejme najmenej deväť koaličných alebo komunistických poslancov.

Babiš má podľa návrhu jednej z previerok Európskej komisie stále vplyv na svoju bývalú skupinu Agrofert a ako premiér tiež na použitie peňazí únie. Česku podľa predbežnej správy hrozí to, že by mohlo vracať asi 450 miliónov korún dotácií, ktoré Agrofert čerpal. Babiš to odmieta a zdôrazňuje, že Česko nič vracať nebude. Predbežný audit upozorňuje aj na možný konflikt záujmov ministra poľnohospodárstva Miroslava Tomana (ČSSD).

Zdroj: noviny.sk/čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

07:30 Kung Fu Panda
09:20 Chlapec, ktorý sa stane kráľom
12:10 Shrek
08:10 Miláčikovo
08:45 Nová záhrada
09:45 Nové bývanie
06:50 Utekajme, už ide!
09:00 Samé šťastie
11:25 Denník slabocha
08:10 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
08:30 Petronela Jabĺčková
08:45 Barbapapa na ceste okolo sveta
07:05 Černobyl
09:15 Proxima
11:15 Krokodýl Dundee rytířem