Súd potvrdil vinu pre poslaneckého asistenta Filipa Rybaniča. Pozmenil mu ale trest

25.06.2019 12:17 Noviny.sk Politika

Súd potvrdil vinu pre poslaneckého asistenta Filipa Rybaniča. Pozmenil mu ale trest

BRATISLAVA / Asistent poslanca Národnej rady SR Jozefa Rajtára - Filip Rybanič je pre nazeranie do účtov exministra vnútra Roberta Kaliňáka vinný z ohrozenia bankového tajomstva. Skonštatoval to v utorok Krajský súd v Bratislave.

Zároveň pozmenil trest, ktorý Rybaničovi uložil minulý rok Okresný súd Bratislava V. Rybaničovi najnovšie krajský súd uložil trest tri roky väzenia s podmienečným odkladom na jeden rok. Rozhodnutie súdu je právoplatné. "SaS berie rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave v kauze Filipa Rybaniča na vedomie. Jeho počínanie ale pre SaS naďalej zostáva konaním vo verejnom záujme, lebo odhalilo úzku väzbu medzi vtedajším ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a daňovým podvodníkom Ladislavom Bašternákom," uvádza sa v stanovisku strany SaS k rozhodnutiu súdu v prípade Filipa Rybaniča.

"Súd nechcel vytvoriť precedens, aby sa zverejňovali bankové prevody, ale implicitne uznal špeciálnu situáciu a zmiernil Filipovi Rybaničovi trest," povedal poslanec NR SR za SaS Jozef Rajtár. To, že súd súčasne označil počínanie polície pri jeho zadržaní a vypočúvaní za protizákonne, je podľa liberálov otrasná vizitka vtedajšej Kaliňákovej a Gašparovej polície. "Zároveň ale súd nezobral do úvahy, že najvyššou pracovnou povinnosťou zamestnanca banky je zaoberať sa podozreniami z prania špinavých peňazí a financovania terorizmu," dodal poslanec Rajtár.

Rybanič si v banke pozrel účty Kaliňáka i Počiatka

Filipa Rybaniča zadržali už minulý rok v júni. Podľa obžaloby si nezákonne pozrel v banke účty ministra vnútra Roberta Kaliňáka a bývalého ministra dopravy Jána Počiatka. Podľa prokuratúry sa tým dopustil spomenutého skutku a to závažnejším spôsobom konania, za ktoré hrozí trestná sadzba tri až osem rokov väzenia. Závažnejším spôsobom konania sa v tomto prípade rozumie "porušenie dôležitej povinnosti vyplývajúcej z páchateľovho zamestnania, postavenia alebo funkcie, alebo uloženej mu podľa zákona". Filip Rybanič predtým pracoval ako zamestnanec banky. Po jeho obvinení opozícia kritizovala, že v tomto prípade polícia konala veľmi rýchlo, na rozdiel od tých, v ktorých sú podozriví predstavitelia vládnej moci.

Pozrite si archívnu reportáž o súde s Filipom Rybaničom.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:00 NOVINY O 12:00
12:30 TOP STAR
12:50 Doktori II.
11:15 MacGyver
12:40 Fórky, vtipky XXVII.
13:10 Simpsonovci XXV.
12:00 Slnečno, sem-tam vraždy I.
13:00 Skorumpovaní poliši I.
13:55 Skorumpovaní poliši II.
12:10 Príšerky zo skúmavky
12:30 Albert pozná prírodu najlepšie
12:55 Agi Bagi III.
10:45 Žena z mých snů
12:30 Grace, kněžna monacká
14:25 Robin Hood