Andrej Babiš v Bratislave láka investorov do Česka

08.06.2019 19:44 Noviny.sk Politika

Andrej Babiš v Bratislave láka investorov do Česka

BRATISLAVA / Premiér Andrej Babiš dnes na konferencii v Bratislave lákal investorov do Česka, podľa neho je Česká republika najúspešnejšou krajinou v Európe a patrí medzi najbezpečnejšie krajiny sveta. Protesty proti jeho údajnému konfliktu záujmov, na ktorý poukazuje i návrh auditu Európskej komisie, označil za "absolútne hlúpe".

"Českej republike sa darí. Sme najlepší nielen v regióne, ale v celej Európe. Ak chcete investovať, (Česko) je najlepšie miesto, je to miesto budúcnosti," povedal Babiš v panelovej diskusii na konferencii venovanej mladým podnikateľom a talentom.

Podľa Babiša sú Česi inovatívni a v mnohých profesiách patria k špičke. Pripomenul obdobie predvojnového Československa, ktoré označil za jednu z najúspešnejších krajín a lídrom v rade sektorov.

Babiš, ktorý založil koncern Agrofert, uviedol, že sa necíti ako politik a že jeho profesiou je obchodník. Vstup do politiky so svojím hnutím ANO zdôvodnil snahou o boj proti korupcii. Uviedol tiež, že mnohokrát oľutoval, že sa stal politikom, označil to za katastrofu pre svoju rodinu. Prítomným povedal, že opozícia kvôli nemu prijala osobitný zákon, takzvaný "lex Babiš", a že musel previesť majetok do zvereneckého fondu.

Česko podľa Babiša neplánuje na rozdiel od Slovenska prevziať euro, čo zdôvodnil tým, že eurozóna potrebuje zmeny. V eurozóne podľa neho nemajú čo robiť Grécko a Taliansko, ktoré by ju mali opustiť, ak neuskutoční potrebné reformy.

Predseda vlády kritizoval demonštrácie proti svojej osobe a uviedol, že zmenu chcú ľudia, ktorí prehrali voľby. Povedal, že podľa polície demonštrovalo v utorok za jeho demisiu na Václavskom námestí v Prahe 70 000 ľudí, a nie 120 000 uvádzaných usporiadateľmi protestu.

Európska únia stojí podľa Babiša na križovatke, a to aj v súvislosti s vystúpením Británie z EÚ alebo migráciou. Uviedol, že brexit bez dohody by bol problémom nielen pre Britániu, ale aj zvyšné členské krajiny EU. Kritizoval, že Európska komisia navrhuje zvýšiť rozpočet Únie v čase brexitu a kritizoval hospodárenie únijného rozpočtu.

Panelovej diskusie s Babišom sa nezúčastnil slovenský premiér Peter Pellegrini, ako pôvodne ohlásili organizátori konferencie. Spolu s Babišom na konferencii s českým premiérom vystúpil minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček.

Zdroj: noviny.sk/ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:00 Panelák
05:35 DIVOKÉ KONE
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:05 Profesionáli II.
05:45 NAŠI II.
06:15 NAŠI II.
05:10 Sherm a jeho mikróby
05:25 Ferdo Mravec
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
06:05 Kdybych měl křídla
07:45 Zátah
09:55 Příběh jedné jízdy