Novozvolený ukrajinský prezident prevzal úrad a hneď na to rozpustil parlament

Novozvolený ukrajinský prezident prevzal úrad a hneď na to rozpustil parlament

KYJEV / Novozvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok na slávnostnej schôdzi parlamentu zložil prezidentskú prísahu a bezprostredne po svojej inaugurácii poslancom oznámil, že snemovňu rozpúšťa.

​Volodymyr Zelenskyj nestráca čas a začal úradovať ihneď po inaugurácii. Okamžite rozpustil parlament. Povedal tiež, že počas dvoch mesiacov uvoľní z funkcie ministra obrany, šéfa tajnej služby SBU a generálneho prokurátora.

Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman pred novinármi oznámil, že v stredu po zasadnutí vlády podá demisiu. ​Rozpustením jednokomorové snemovne pol roka pred riadnymi voľbami si chce Zelenskyj podľa kyjevských médií zabezpečiť podporu parlamentu, v ktorom teraz nemá prakticky žiadne stúpencov. Jeho strana Sluha národa vznikla tesne pred aprílovými prezidentskými voľbami, v ktorých Zelenskyj drvivo porazil doterajšiu hlavu štátu Petra Porošenka. 

Za svoju hlavnú úlohu Zelenskyj v inauguračnom prejave označil zastavenie paľby na východe krajiny, kde proti sebe stoja ukrajinská armáda a separatisti. Bývalý herec považovaný mnohými za politického outsidera vyhlásil, že k dialógu s Moskvou môže dôjsť len v prípade, že Rusko Ukrajine vráti okupované územia a zaistí návrat vojnových zajatcov. Nový prezident vyzval na návrat do vlasti Ukrajincov, ktorých vojna vyhnala z domovov.

Zelenskyj v prejave tvrdo kritizoval ukrajinskú vládu. "Nechápem, úprimne povedané, našu vládu, ktorá len rozhadzuje rukami a hovorí, že nemôže nič robiť. Nie je to pravda. Môže vziať kus papiera a pero a uvoľniť miesto tým, kto bude myslieť na budúce pokolenia a nie na budúce voľby. Myslím, že ľudia by to ocenili," konštatoval.

Nový prezident potom v emotívnom prejave opísal svoje predstavy o budúcnosti krajiny: "Musíme sa stať Islanďanmi vo futbale, Izraelčanmi v obrane rodnej krajiny, Japoncami v technológiách, Švajčiarmi v umení žiť šťastne vedľa seba. Našou prvou úlohou je zastavenie paľby na Donbase... Ak je to potrebné, som pripravený obetovať svoju funkciu, aby bol nastolený mier."

Rozhodnutie o rozpustení parlamentu dáva ukrajinskej Najvyššej rade najviac posledné dva mesiace na ich prácu. Do 60 dní musia byť podľa ústavy vypísané nové mimoriadne voľby. 

Pozrite si archívnu reportáž o ukrajinských voľbách: 

Zdroj: noviny.sk/čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

15:50 POLICAJTI V AKCII
16:50 NAŠI IV.
17:30 NOVINY
16:15 Simpsonovci XXVII.
16:45 Simpsonovci XXVIII.
17:15 Mačka a pes
15:55 Skutočný génius
16:55 Slnečno, sem-tam vraždy II.
17:50 Súdna sieň
16:35 Sníček
16:45 Okido II.
17:00 Zabi nudu! II.
16:15 Kouzlo Vánoc
18:00 Zátah
20:15 Mlčení