ONLINE: Najvyšší súd Kotlebovu stranu ĽSNS nerozpustil

29.04.2019 10:34 Noviny.sk Politika

ONLINE: Najvyšší súd Kotlebovu stranu ĽSNS nerozpustil

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Senát Najvyššieho súdu SR v pondelok rozhodol, že stranu Ľudová strana Naše Slovensko nerozpustí. Posledné pojednávanie, sa konalo začiatkom apríla, no bolo odročené. Generálna prokuratúra SR podala ešte v máji 2017 žalobu na jej rozpustenie. Marian Kotleba od začiatku tvrdil, že nevidí dôvod na rozpustenie jeho strany.

​Najvyšší súd rozhodol, že stanovy, program a činnosť ĽSNS nie sú v rozpore s demokratickým zriadením, ústavou a zákonmi. Stranu Mariana Kotlebu nerozpustil. 

V súvislosti so súdnym rozhodnutím o ďalšom pôsobení ĽSNS sa koná pred budovou Najvyššieho súdu SR protest s názvom Stop fašizmu. Organizuje ho občianska iniciatíva Zabudnuté Slovensko. Osobnosti verejného života ako Eva Mosnáková, Pavel Traubner, Zuzana Kronerová, Ján Benčík, Michal Kaščák, Martin M. Šimečka a Marián Leško budú držať transparenty s jedenástimi písmenami, ktoré tvoria dve slová názvu protestu. "Ide o prejav nášho jasného občianskeho postoja v časoch narastajúcej podpory rôznych foriem extrémizmu v našej spoločnosti. To považujeme za alarmujúce ohrozenie slobody a demokracie," uvádzajú vo vyhlásení. 

"Bez ohľadu na výsledok pojednávania sme názoru, že predstavitelia tejto strany majú prejavy sympatizujúce s myšlienkami fašizmu a neonacizmu. A tie sú pre nás neakceptovateľné. Veríme, že ich odmieta aj množstvo iných občanov, ktorých by sme týmto radi povzbudili k aktívnemu postoju, a to nielen na sociálnych sieťach," píšu ďalej v texte. Iniciatíva Zabudnuté Slovensko vznikla v marci 2016 ako reakcia na vstup strany Kotleba - ĽS NS do parlamentu. 

Obhajca ĽSNS podľa informácií TV JOJ na predchádzajúcom pojednávaní navrhol, aby sa uskutočnil výsluch Jaromíra Čižnára, Andreja Danka, Roberta Fica, Tibora Gašpara a Andreja Kisku. Pred dvoma rokmi práve šéf generálnej prokuratúry Jaromír Čižnár podal návrh na jej rozpustenie. Prokuratúra totiž označila Kotlebovu stranu za extremistickú s fašistickými tendenciami, ktorá svojim programom a činnosťou porušuje slovenskú ústavu, zákony a medzinárodné zmluvy.  Podľa stanoviska generálnej prokuratúry je tiež strana názorovou a ideologickou pokračovateľkou Slovenskej pospolitosti - Národnej strany, ktorú NS SR rozpustil v roku 2006. 

Pozrite si video ako vyzerala atmosféra v uliciach počas pojednávania o rozpustení ĽSNS začiatkom apríla:

Zdroj: noviny.sk/

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 Inkognito
21:40 Inkognito
23:00 Dizajnérske duo Nate a Jeremiah I.
20:30 Tiesňová linka
22:35 Baby na ťahu
00:35 Profesionáli VIII.
21:00 9-1-1 III.
21:55 9-1-1 III.
22:55 Stratené duše V.
20:45 Volám sa Caillou V.
21:10 Okido II.
21:30 Bob staviteľ XV. - XVIII.
20:15 Šachový princ
22:10 Noční lovec
23:55 Proxima