Prezident Andrej Kiska vymenuje troch nových ústavných sudcov

Prezident Andrej Kiska vymenuje troch nových ústavných sudcov

BRATISLAVA / Prezident Andrej Kiska vymenuje troch nových sudcov Ústavného súdu SR. Ide o Ivana Fiačana, Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára, ktorí budú vymenovaní v stredu. Prezident toto opatrenie považuje za výnimočne núdzové.

Už v stredu prezident Andrej Kiska vymenuje troch sudcov ústavného súdu - Ivana Fiačana, Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára. Prezident vymenuje aj predsedu a podpredsedu Ústavného súdu, novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová tak zloží sľub do rúk riadne vymenovaného predsedu Ústavného súdu. Podľa hovorcu kancelárie prezidenta Romana Krpelana, Andrej Kiska "ich vymenovanie považuje za výnimočne núdzové opatrenie na zabezpečenie riadneho chodu ústavného súdu, vďaka ktorému bude môcť zasadnúť plénum a rozhodovať napríklad o volebných sťažnostiach."

​"Neviem, prečo nevybral štyroch pán prezident, bude musieť to zdôvnodniť prečo troch, keď mal možnosť vybrať štyroch. Pre mňa je najdôležitejšie, aby sme v ďalšom kole vybrali ďalších desiatich, aby potom Ústavný súd mohol byť doplnený," vyjadril sa na rozhodnutie prezidenta Béla Bugár z Most-Híd. 

​Ústavný súd funguje od februára v krízovom režime so štyrmi sudcami po tom, čo si Národná rada SR nesplnila povinnosť a nedokázala zvoliť 18 kandidátov. Z nich má prezident vybrať deväť nových sudcov a sudkýň. Parlamentu sa ale v štyroch hlasovaniach podarilo dokopy zvoliť iba osem kandidátov. "Ďalšia voľba bude v máji. Povinnosťou poslancov je zvoliť ďalších desiatich uchádzačov," povedal Andrej Kiska. 

Na ústavnom súde sa kopia staré aj nové nevybavené prípady. "Obeťou politických hier vládnej väčšiny a jej neschopnosti dohodnúť sa na kandidátoch sú konkrétni ľudia, ktorých základné práva a slobody dnes Slovenská republika nedokáže účinne chrániť," zdôraznil prezident Kiska.

Pozrite si reportáž ako prebiehalo druhé vypočúvanie kandidátov na post sudcov Ústavného súdu SR:

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:00 Dovidenia, stará mama!
05:25 Súdna sieň
06:10 Súdna sieň
05:35 Policajti v akcii
06:20 Nákupné maniačky
07:25 Dovidenia, stará mama!
05:05 Pat a Mat
05:15 Zabi nudu! II.
05:20 Tashiho svet
06:05 Hluboká voda
08:05 Americká Miss India
09:50 Kdybych měl křídla