Minister Kažimír na výbore: Cítim sa ako na maturitnej skúške

Minister Kažimír na výbore: Cítim sa ako na maturitnej skúške

BRATISLAVA / Peter Pellegrini za vládu po poludní predložil na Výbor NR SR pre financie a rozpočet návrh, aby sa Peter Kažimír stal guvernérom Národnej banky Slovenska. Kažimír uviedol, že sa cíti ako na maturitnej skúške.

Peter Kažimír uviedol, že ak by bol zvolený, zmrazí svoje členstvo v strane Smer-SD, aby neboli žiadne pochybnosti o jeho nestrannosti. Peter Pellegrini uviedol, že je aj vo svete bežné, že na takéto pozície sa dostávajú ľudia, ktorí už niečo dokázali. A žiadal poslancov o jeho podporu. 

Peter Pellegrini predstavil aj nominanta SNS Jozefa Hudáka, ktorý čelí kritike opozície aj pre svoje pôsobenie v minulosti. "Ja nemám kauzy, že by som nespával," reagoval Hudák na výbore na kritiku opozície. 

Peter Kažimír potvrdil, že má záujem o post guvernéra Národnej banky 27. novembra. Po tom, čo svoj predčasný odchod z postu oznámil doterajší guvernér Jozef Makúch. "Moje rozhodnutie je zároveň rozhodnutím odísť z aktívnej politiky. Funkciu ministra financií som vždy vnímal ako odborný post, ktorý sa na jednej strane od politiky oddeliť nedá, ale na strane druhej sa o to treba stále usilovať. Ja som sa snažil tieto dve polohy vyvažovať. Na pozícii guvernéra NBS ma láka možnosť zostať už iba vo svete čísel", povedal Peter Kažimír. 

Jozef Makúch sa rozhodol skončiť na poste guvernéra NBS po uplynutí 1. marca 2019. Ako guvernér mal pôsobiť až do 12. januára 2021. V prípade neskoršieho dňa účinnosti vymenovania nového guvernéra NBS až do tohto neskoršieho dňa bude Makúch plne zastávať a vykonávať funkciu guvernéra.

Nahradiť by ho mal minister financií Peter Kažimír. Záujem Kažimíra o tento post potvrdil ešte začiatkom októbra samotný premiér Peter Pellegrini. "Potvrdil som, že Peter Kažimír bude mať pravdepodobne záujem o túto funkciu. Ja ho v tom plne podporím, myslím, že by sa o túto funkciu uchádzať mohol," vyjadril sa v októbri premiér. 

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
09:35 Súdna sieň
05:30 DIVOKÉ KONE II.
07:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:10 Panelák
06:50 POLICAJTI V AKCII
08:10 Odsúdené II.
09:40 Kosti V.
06:55 Rapotáčik
07:05 Agi Bagi III.
07:15 Marvin, stepujúci koník II.
05:40 Angele a Tony
07:15 Útěk z polygamie
08:50 Lagerfeld - důvěrné