Poslanec Marček podpísal dohodu o založení Európsko-Krymskej obchodnej komory

02.08.2018 10:58 Noviny.sk Politika

Poslanec Marček podpísal dohodu o založení Európsko-Krymskej obchodnej komory

BRATISLAVA / Rusko a Slovensko sa dohodli o založení Európsko-Krymskej obchodnej komory pre nadviazanie obchodných vzťahov a spolupráce medzi polostrovom a EÚ. Informoval o tom ruský denník Izvestija po stretnutí poslanca NR SR Petra Marčeka, ktorý priviedol na Krym slovenských podnikateľov, s krymskými podnikateľmi. Európsko-Krymská obchodná komora má byť spoločnou organizáciou, ktorá vznikne v Bratislave a má byť zaregistrovaná na ministerstve vnútra.

Dohodu o vytvorení obchodnej komory podpísali šéf fondu Krymkongress Rustam Muratov, poslanec NR SR Peter Marček a slovenský podnikateľ Roman Bušo. Podpredseda Jaltského ekonomického fóra Andrej Nazarov vyjadril nádej, že založenie podobných organizácií sa stane bránou pre krymské tovary do Európskej únie. Nazarov vidí možnosti spolupráce napríklad v poľnohospodárstve a turizme.

Veľké plány 

Na Krym prišlo 12 Slovákov v utorok. Návšteva, ktorú zorganizoval Marček, je naplánovaná na tri dni. Marček pre denník Izvestija uviedol, že ide o historickú udalosť. Podľa neho založenie obchodnej komory pomôže nadviazať obchodné vzťahy s Krymom, ktorý sa snažia západné krajiny izolovať. "Komora bude mať oficiálny status. Bude zaregistrovaná na našom ministerstve vnútra,“ povedal Marček.

Sídlom obchodnej komory má byť symbolicky bratislavský hotel Krym, ktorý patrí podnikateľovi Romanovi Bušovi. "Našim cieľom je nadviazať spoluprácu medzi Krymom a Európou. Chceme pomáhať konzultáciami. Verím, že takéto spoločné obchodné komory vzniknú aj v ďalších krajinách,“ uviedol slovenský podnikateľ ruskému denníku.

Pochybná návšteva 

V utorok mal nezaradený poslanec Peter Marček spolu s viacerými vládnymi poslancami odletieť cez Moskvu na Krym. Marček však bol jediný poslanec parlamentu, ktorý letel na Krym, sprevádzali ho ale viacerí slovenskí podnikatelia.

Voči návšteve sa ohradil ukrajinský veľvyslanec a výhrady malo aj naše ministerstvo zahraničných vecí. Hrozí totiž, že po návrate bude poslanec na Ukrajine nežiaducou osobou. "Tí, ktorí tam idú na pozvanie okupačnej vlády, porušujú zákony Ukrajiny. Ukrajinská strana bude reagovať," informoval Jurij Muška, ukrajinský veľvyslanec na Slovensku. Pozrite si archívnu reportáž:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:20 Prvé oddelenie
05:50 Bez servítky
06:55 Krimi
05:15 Naši
05:40 Naši
06:10 Kutyil s.r.o. II.
05:30 Presne takto o rok I.
06:15 Premeny domov na Havaji
06:55 Rodinné záležitosti
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:40 Mrkáček Bill
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem