Oblačno
24°
Bratislava
Ferdinand
30.5.2023
Vláda schválila obstaranie húfnic. Náklady by mali dosiahnuť až 175 miliónov eur
Zdielať na

Vláda schválila obstaranie húfnic. Náklady by mali dosiahnuť až 175 miliónov eur

BRATISLAVA / Vláda Petra Pellegriniho v stredu schválila projekt pre obstaranie 155 milimetrovej samohybnej kanónovej húfnice Zuzana 2. Medzi jej prednosti patrí balistická ochrana, ochrana obsluhy proti účinkom zbraní hromadného ničenia a veľká muničná kapacita. Ministerstvo by ich chcelo 25 kusov. Náklady by mali dosiahnuť až 175 miliónov eur.

Minister Gajdoš priniesol materiál, z ktorého vyplýva, že do roku 2022 pribudne našej armáde 25 kusov týchto húfnic. Celková hodnota projektu vrátane výcviku personálu, náhradných dielov a základnej munície je 175 miliónov eur. Zhruba 150 miliónov zo 175 by malo ísť na stroje, zvyšok na výcvik, muníciu a náhradné diely. Nová modernizovaná Zuzana 2 by mala byť lepšia ako jej predchodkyňa, okrem iného by mala dostreliť ďalej, a to až do vzdialenosti 41 kilometrov.

Bývalí ministri obrany Martin Fedor a Ľubomír Galko modernizáciu delostreleckých systémov  nijako nespochybňujú. Prízvukujú ale aj iné súvislosti. "Vzhľadom k nie malým vynaloženým prostriedkom aj celkovému charakteru tejto modernizácie je na mieste otvoriť otázku nasadenia týchto húfnic do zahraničných misií a operácii medzinárodného krízového manažmentu. O tomto musíme diskutovať," povedal Galko z SaS. "Verím, že ďalšie projekty sa budú snažiť využiť moderné trendy nadnárodnej spolupráce tak, aby to bolo aj pre Slovensko čo najvýhodnejšie," dodal Fedor za Most-Híd.

Premiér Pellegrini opakovane pripomína tri základné kritériá, ktorými sa bude riadiť vláda ako celok pri rozhodovaní o armádnych nákupoch. "Transparentnosť, efektivita, to znamená najlepšia cena za najlepší výkon, alebo za najlepšiu kvalitu, a samozrejme s preferenciou slovenského podielu výroby, a bude to spĺňať požiadavky NATO," uviedol premiér.

Okrem toho by sa mala vláda zaoberať aj bodom, ktorý rieši prevenciu a sanáciu pôdnych zosuvov do roku 2020. Ministerstvo životného prostredia v súčasnosti eviduje asi 128 havarijných zosuvov, ktoré by mohli ohrozovať majetok či životy ľudí. 

Pozrite si archívnu reportáž.

Súvisiace články