Do vládneho špeciálu nikto nenastupoval spútaný alebo pod hrozbou násilia, tvrdí Saková

15.05.2018 15:46 Noviny.sk Politika

Do vládneho špeciálu nikto nenastupoval spútaný alebo pod hrozbou násilia, tvrdí Saková

BRATISLAVA / Všetci členovia vietnamskej delegácie, ktorí využili slovenský vládny špeciál, mali diplomatické pasy, prešli schengenskou kontrolou a do lietadla nikto nenastupoval spútaný alebo pod hrozbou násilia. Po zasadnutí parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť to uviedla ministerka vnútra Denisa Saková.

Výbor si ministerku predvolal v súvislosti s medializovanými informáciami o únose vietnamského podnikateľa z Nemecka, pričom pri skutku mohol byť podľa nemeckých médii využitý slovensky vládny špeciál zapožičaný vietnamskej delegácii.

"My sme troška zhrození, sme troška rozladení z toho, že nás niekto obviňuje, že by sme mohli byť zneužití. Určite slovenská strana vylučuje, že by akýmkoľvek spôsobom vedome participovala na takomto nejakom trestnom čine," uviedla ministerka Saková. Zároveň zdôraznila, že trestný čin sa odohral v Nemecku a v Nemecku sa vo veci vedie aj trestné konanie. "Momentálne prišiel aj dopyt z nemeckej strany, o čom viem, lebo letka ministerstva vnútra patrí priamo pod ministra, a sú oslovení stevardi a členovia letky, aby boli vypočutí, čo sa týka jednotlivých osôb a správania sa jednotlivých osôb na palube," povedala. Ministerka dodala, že podľa jej informácií bola atmosféra na palube lietadla príjemná. "Všetci spokojne večerali a nebol náznak žiadnej paniky ani žiadnej hrozby," dodala

Predseda brannobezpečnostného výboru Anton Hrnko skonštatoval, že informácie od ministerky vzal výbor na vedomie. "Veci, ktoré sa týkajú SR a prípadného zneužitia letky, sa ukázali ako málo pravdepodobné," povedal s tým, že všetky osoby nachádzajúce sa na palube boli riadne skontrolované. Podľa Hrnka sa celá záležitosť týka viac nemecko-vietnamských vzťahov ako Slovenska. "Pretože niektoré informácie ukazujú, že slovenská stana ani keby chcela, tak v danom zmysle nemala žiaden impulz, aby urobila nejakú dôkladnejšiu kontrolu alebo niečo také vo vzťahu k vietnamskej delegácii," uviedol.

Podľa opozičného poslanca Milana Krajniaka (Sme rodina) aj všetci opoziční poslanci zobrali informáciu od ministerky na vedomie. "V tomto prípade ja za seba môžem povedať, že považujem za veľmi nepravdepodobné, že by sa slovenská strana minimálne vedome podieľala na niečom nelegálnom," povedal s tým, že ministerka podrobne odpovedala na všetky položené otázky. "Pokiaľ máte vedľa seba postavených 10 vietnamských občanov, ktorí majú platné pasy, ktoré prechádzajú všetkými screeningami, je niekedy problém možno hypoteticky rozoznať, či tá fotka je presne toho konkrétneho občana," uviedol Krajniak s tým, že toto je jediná hypotéza, ktorá by mohla nasvedčovať nejakému pochybeniu. "Nemám pocit, že by slovenská stana akýmkoľvek spôsobom na tom únose participovala," dodal.

Vietnamského podnikateľa Trinha Xuana Thanha podľa informácií nemeckých médii v lete minulého roku pravdepodobne uniesli z Nemecka do Vietnamu. V Nemecku žiadal o politický azyl, pričom v domovskej krajine čelil obvineniam z korupcie. Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal, že auto s únoscami podľa GPS súradníc parkovalo pri vládnom hoteli Bôrik v Bratislave. Bolo to v čase, keď sa tam vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák stretol s vietnamským ministrom. Slovenská strana tiež vietnamským partnerom požičala vládny špeciál na prepravu z Prahy do Bratislavy a z Bratislavy do Moskvy. Trinh Xuan Thanh podľa medializovaných informácií dostal vo Vietname doživotný trest.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 PRESTRETÉ
05:30 Súdna sieň
06:20 Súdna sieň
07:40 Panelák VIII.
05:15 Kutyil s.r.o. II.
05:40 Moja mama varí lepšie ako tvoja
06:45 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:10 Neřízená střela
07:05 Čarodějovy hodiny
09:05 Angele a Tony